Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sfaturi pentru incepatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Sfaturi pentru incepatori

• chiar inainte de a intra in apa umflati vesta cu gura, nu din inflator. economisiti astfel cativa bari
    • asigurati-va ca nu aveti crema pe maini atunci cand curatati masca. crema de protectie solara este destul de grasa si va lasa urme pe interiorul mastii

-orice miscare pe care o faci in apa duce la consum de aer. te misti mai mult consumi mai mult. poti incepe prin a-ti tine mainile lipite de corp iar apoi in viitor sa le duci in fata si sa impreunezi degete...sau poti incepe direct cu pozitia nr 2. ideal este sa nu misti mainile in apa (mai putin la poze, filmare, epave,etc )

-lestarea corecta. mare, mare atentie ca altfel tragi la plug in apa.

cine se baga sa dea sfaturi despre cum e bine sa respiri in apa ? (cat sa inspiri, cate secunde sa tii in tine si cat si cum sa expiri )

Comment

Eu sint de partea Gibounului.
      Umflarea nu trebuie facuta cu forta ci doar in ritmul respiratiei ca nu te grabeste nimeni asa ca nu ai dece sa respiri accelerat odata ce ajungi in apa. Scufundarile nu sint concurs.

Dupa o vreme te obijnuiesti sa testezi echipamentul odata ajuns in apa pentru ca mai ales in conditii de temperatura joasa (sub 0) este chiar strict interzis sa testezi/apesi orice butoane/manete/minere pentru ca vor ingheta imediat. Deci primul loc unde testezi jucariile e in apa. Eu asa m-am obijnuit si fac asa oriunde acum. Fac cu buddy o verificare vizuala asupra inventarului adica sa vedem daca nu am uitat careva ceva sa luam dupa care restul verificam in apa fiecare si raportam unul la celalalt si cu asta basta.

Despre respirat este foarte relativ si depinde in mare parte de lestare. Daca lestarea e corecta respiri normal ca si pe uscat fara sa te gindesti la ce faci. Atunci ajungi la o respiratie normala, si un consum optim de aer raportat la gabaritul tau pentru ca cit timp stai si te gindesti la respiratie nu ai sa reusesti sa te relaxezi.

Comment

Cum respiram sub apa?

Una din regulile principale in scufundari este: sa respiran incontinu - sa nu ne tinem respiratia, respiratul sub apa trebuie sa fie cat mai natural, exact asa ca la suprafata.
        Atunci cand depunem efort sub apa, automat va creste si consumul de aer - cand planificam o scufundare trebuie sa tinem cont de ce vom face in acea scufundare iar in functie de asta sa luam in calcul consumul de aer.
        O mare importanta o are echipamentul folosit - acesta trebuie sa ne vina bine iar configuratia facuta sa ne pastreze cat mai hidrodinamici.
        Lestarea trebuie sa fie corecta - o cantitate de lest suficienta si distribuita corect, tinand cont ca avem butelia de otel in spate e bine ca plumbul sa fie asezat in fata, in acest fel vom avea un echilibru mai bun.
        Sa pastram sub apa o pozitie orizontala - a se evita pozitia " calut de mare"
        Atunci cand suntem sub apa este indicat sa folosim cat mai putin cu putinta mainile, sa nu uitam ca avem labe in picioare si cu doar un singur kick corect ne putem deplasa usor fara a depune un efort prea mare. Este indicat ca atunci cand dam din labe sa folosim miscari ample din sold, acest lucru ajuta sa ne deplasam mai mult cu un efort mai mic, deci consum de aer mai scazut.
        Iar cel mai important lucru este sa facem scufundari fara pauze prea mari intre ele, cu cat ne scufundam mai mult vom abserva ca ne simtim mai confortabil sub apa si avem un consum de aer mai mic.

Ape limpezi!

Comment

Alte hint-uri:

- spalati bine o masca noua cu pasta de dinti alba, si cu periuta (cu degetul nu veti avea acelasi randament). Cand credeti ca ati terminat, mai spalati-o macar inca o data. Daca a fost bine spalata, dupa ce o clatiti cu apa rece-rece, o puneti pe fata si expirati pe nas; daca ati spalat masca suficient, nu are voie sa se abureasca deloc

- daca aveti echipamentul propriu (sau folositi acelasi set de echipament de mai multe ori), nu neglijati pozitia buteliei fata de vesta. Mutand butelia mai sus sau mai jos pentru a va schimba centrul de greutate, veti obtine mai usor o pozitie orizontala in apa.

- daca cagula strange aer in ea si nu are gauri din fabrica, puteti sa o gauriti cu un cui inrosit in foc, si veti scapa de neplacere

Comment

1. eu am tot uitat sa-mi gauresc cagula. Din cand in cand stau in pozitie verticala cu capul in jos pentru a scoate aerul din costum prin picioare.

2. cand iesiti din apa, daca se poate introduceti aparatul foto in buzunar. poate stiti deja patania mea de la Ef N (am intrat pe mare foarte calma iar in 45 minute am iesit pe furtuna langa stabilopozi, primul val venit mi-a trantit aparatul de pietre, carcasa s-a spart, aparatul a cazut in apa.

3. nu consumati red bull sau alte chimicale gandind ca va va fi mai bine in apa, la mine s-a dovedit exact pe invers, am iesit din apa in 30 secunde.

4. tineti masca la gat cand sunteti in apa, nu pe frunte !!!

Comment

Sa aveti cu voi doar strictul necesar pentru scufundare respectiva si nimic altceva in plus iar tot ce aveti sa nu pluteasca liber in jur.
              Principiul KISS trebuie urmat intodeauna (Keep It Simple Stupid)

Comment

In ape reci caldura se pierde prin portiunile corpului expuse direct la frig. Asa ca nu uitati manusile chiar daca pe tarm e cald vara la noi la mare...in apa pot fi 8 grade in mijlocul verii.

Comment

Stabiliti si respectati cu strictete intre voi o regula simpla: oricare dintre parteneri poate decide terminarea scufundarii in orice moment, fara a fi obligat sa dea explicatii. Si trebuie sa va simtiti confortabil in a lua aceasta decizie, indiferent cat de solid este sau nu motivul. O scufundare anulata degeaba, poate fi repetata. O scufundare impinsa dincolo de limitele de confort ale ambilor parteneri se poate termina cu un dezastru.

O analiza ulterioara, la calm, poate fi utila - dar pe moment, scufundarea s-a incheiat, fara a pune presiune pentru continuarea ei. Un deget in sus, confirmat clar/ferm (astfel incat sa eliminati confuzii banale de comunicare) e destul. Fara certuri submarine aratand SPG-ul, fara implorari pe tablita de genul hai sa mai stam un pic, fara nimic.

Daca buddy-ul refuza sa termine dive-ul, analizati cu seriozitate gradul de risc al iesirii solitare la suprafata, si decideti responsabil calea de urmat cu mai putine pericole (tinand cont de adancime, eventualele obligatii de decompresie, de pericolele de la suprafata - barci, curenti).

Comment

Verificarea echipamentului intre coechipieri e un lucru important, nu sariti peste el chiar daca nu o faceti fizic, studiati configuratia vizual.
                    In timpul scufundari monitorizati manometru - e foarte neplacut sa ramaneti fara aer.
                    Stabiliti inainte de scufundare cine va fi liderul scufundari si respectati acest lucru.
                    Pastrati contactul vizual cu coechipierul - daca va-ti pierdut iesiti la suprafata, si el va face acelasi lucru.

Comment

vrificati cat aer are budy-ul dvs, proportiile ar trebui sa fie aprox egale, s-a intamplat ca unul din manometre sa se blocheze

Comment

Ok - atunci varianta simplificata :-)

Cand va uitati la SPG, tineti minte valoarea. Cand va uitati din nou, daca valoarea nu s-a modificat, ceva e in neregula.

Comment

Asa da. Eu am o oarecare "frica" de acest instrument (SPG) si tocmai de aceea il consult destul de des, cam din 5 in 5 min, fiindu-mi astfel usor sa observ o dereglare a acestuia.

Comment

O solutie simpla pentru cei care consuma mai mult aer ar fi sa stea cu 1m deasupra celorlalti.
                            Eu am observat ca daca stau cu 1-2m sub restul grupului, consumul meu de aer este simtitor mai mare.

Comment

4. tineti masca la gat cand sunteti in apa, nu pe frunte !!!
                              stiu ca asa este corect , stiu si cite apostrofari mi-am luat la curs de la Ionut ca nu o tin corect ,asta este, nu pot frate sa o tin la git ma enerveaza cumplit parca imi ia cineva aerul mai ales cind sint la sfirsitul scufundarii asa ca am facut o solutie de compromis ca sa nu o pierd si sa ramin cu ochii-n soare-pardon in apa-la cagula am un arici fixat in spatele capului si pun ariciul peste bareta mastii deci o pot tine lejer pe frunte, cind nu am cagula am legat o cordelina foarte subtire de bareta mastii care este prinsa apoi de bcd cu o carabina de aluminiu -----sa nu ridetzi dar asta fac si stau cu ea pe frunte fara griji ...........hai luati-ma si apostrofati-ma acum

Comment

• chayna112
                                chayna112 commented
                                Editing a comment
                                buna ziua ma puteti ajuta va rog ?referitor la mesajul meu

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 350 at 05:45 on 04-08-19.

No user is online now.
                            Working...
                            X