Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sfaturi pentru incepatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by Adrian Marinache View Post
    Salut!
    Anul acesta voi face scufundari pentru a doua oara īn Zakynthos și am două īntrebări:
    1. Cum pot lega camera de mine pentru a fi sigur ca nu o voi pierde. Menționez ca folosesc un gopro cu un maner plutitor, cel clasic, galben. Anul trecut, instructorul m-a ajutat cu o sfoara elastica de aprox 40 cm si un nod care putea fi micsorat sau marit, astfel incat sa il leg de incheietura mainii. Fiind la inceput de drum simt nevoia cateodata sub apa sa eliberez camera și să raman cu mainile libere.
    2. Ma poate ajuta cineva cu o sugestie, respectiv unde as putea sa fac scuba, un centru in Zakynthos?
    Multumesc!
    Salut, eu folosesc UK pro telescoping 38 HD, e foarte bun si nu pluteste. Manerul plutitor pentru gopro ma deranja ca plutea mereu in jurul meu. Cu Uk 38 HD ma inteleg foarte bine si are si o coarda care se poate atasa la incheietura mainii sa nu-l scapi iar cand nu-l folosesc il prind pur si simplu de bcd cu o carabina.

Comment

• Poti folosi un retractor . Unul de calitate are fir metalic, deci e cam greu sa pierzi camera. In jur de 15-17 euro.
      Tensiunea din fir te poate ajuta la stabilizare.
      Pentru GoPro poti folosi un Goodman Handle (soft sau hard ) si ai mainile libere in permanenta, plus ca poti orienta camera foarte usor.
      Din experienta proprie cel mai bun "suport" compact pentru gopro e un pistol-grip cu tragaci pentru declansare. Mic , compact si usor de folosit cu coarda de siguranta care se strange pe mana. Daca nu ai ultimele versiuni de GoPro cu stabilizare buna, trebuie sa ai grija cum filmezi.
      Daca vrei nivelul urmator, tray in forma de U cu 2 brate cu lumini ajustabile, dar nu e deloc compact , il tii cu 2 maini, eventual un retractor legat.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 124 at 21:40 on 10-11-18.

No user is online now.
      Working...
      X