Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sfaturi pentru incepatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Salut, am terminat cursul OWD si am facut inca 3 scufundari dupa aceea in Marea Neagra. Inca nu m-am lamurit daca o sa practic sportul asta consecvent si o sa avansez sau o sa fac 15-20 de scufundari / an de plimbare mai mult si doar atunci cand ajung din intimplare in locuri cu potential scuba.

As vrea sa stiu cat e un buget rezonabil pentru scopul d emai sus, pentru BC, detentor/octopus/manopetru, neopren 5 sau 7mm?

Multumesc,

Comment

• Cel mai simplu e sa intri pe un magazin on-line si sa-ti faci de acolo calculele. Oricum, pentru un echipament complet si de buna calitate, te vei indrepta undeva spre 1500-2000 EUR. E orientativa suma, evident poti lua lucruri mai ieftine sau mai scumpe dar... "deep down you want the best"! (si au dreptate)

Comment

• Da, da, Ć®mi place acest lucru, din păcate. .

Comment

• buna ziua, as vrea da ca se poate sa ma ajutati in legaturo cu niste informati,am cumparat de la cineva o butelie drager as vrea sa stiu daca o pot folosi pentru scufundarisi ce ar trebui sa fac de acum incolo sa pot face scufundari ce ar mai trebui sa mi mai accesez la butelie

Comment

• @chayna112 ar fi bine daca ai citi forumul. Am repetat asta de multe ori si am sa continui sa o fac. Primul pas in SCUBA nu este in nicun caz acela sa te apuci sa-ti cumperi echipament. Plateste-ti o sedinta de discovery, vezi daca intradevar te atrage si esti compatibil cu aceasta activitate si daca esti, inscrie-te la un curs de incepatori. Multe, majoritatea, intrebarilor tale isi vor gasi raspunsul. La acest curs o sa ai tot echipamentul pus la dispozitie de catre scoala. Un sfat despre ce sa NU faci - NU iti cumpara nimic pana nu este 100% sigur ca ceea ce cumperi este ceea ce iti trebuie si pana nu ai cerut mai multe pareri.

Comment

• Imi recomanda si mie cineva o scoala de Scuba din Romania sau din afara?

Comment

• Originally posted by Slowpoke View Post
                Imi recomanda si mie cineva o scoala de Scuba din Romania sau din afara?
                Intra in sectiunea scoli de scuba pentru ca aici daca cineva recomanda x sau y scoala inseamna reclama,sau cel mai bine afla de la prieteni cu cine si la ce scoala au facut cursuri si cat de multumiti au fost!Iar ca sfat mai putin conteaza agentia (Padi,Naui,Ssi,etc) cel mai mult conteaza instructorul care te invata!
                Bafta

Comment

• Buna ziua,
                  Daca stie cineva un bcd pt butelii duble sau daca pot adapta unul normal?
                  Sa prelungesc chingile de fizare, si daca este sigur ?

Comment

• BCD de tip vesta vrei sa spui? Eu cel putin nu am auzit de asa ceva.
                    BCD tip wing sint multe pentru duble. Diferenta sta in puterea de ridicare. Adica la un 2x7 l e nevoie de un wing mai mic fata de wingul pentru 2x16l.

Comment

• Salut. Un model ar fi Scubapro Litehawk. Cred ca-l gasesti pe scubaland.co.uk sau la Ramiro. Ei zic ca duce pana la 2x12l, deci presupun ca in practica ar face fata la un 2x10. Dar "adaptorul" de duble de la Scubapro, "bibo kit", e o mizerie. Iar gaurile de pe vesta, cele prin care ar trebui sa treaca suruburile de la benzile alea de inox de la dubla, sunt la o distanta ne-standard. De-asta eu n-am folosit Litehawk-ul decat cu monobutelie, desi initial il luasem avand in minte aceeasi chestie cu dublele. Parerea mea: daca tot vrei sa te dai cu duble, ia-ti un wing si gata. Pentru ca dupa o vreme tot la wing o s-ajungi.
                      Last edited by MadWolf; 30-06-17, 14:48.

Comment

• BCD-urile tip jacket nu pot fi folosite cu duble. Motivul este foarte simplu si nu este capacitatea de ridicare. La jacket-uri, greutatea buteliei nu este preluata de un harness ci chiar de materialul din care este facuta vesta. O butelie de 12L are cam 18kg. Deci 2x18 - 36kg poate rupe vesta. Mai mult, toate jacket-urile care au un o perna tip wing cum este seehawk sau litehawk de la Scubapro sau de la alti vendori (am mai vazut si pe la Tigulio si la altii) au o deficienta majora - sunt de tip donut, ceea ce inseamna ca dubele vor "strivi" donut-ul in partea de jos, facand inutilizabila o semnificativa parte din capacitatea de lift. De asemeni, distanta dintre cele doua corpuri paralele ale pernei este insuficienta pentru a lasa loc unui set de duble. Buteliile vor sta pe perne, in loc sa ocupe spatiul dintre ele. Deci, jacket-urile nu sunt pentru duble. Am vazut totusi pe la englezi, care sunt cei mai mari "maiestri" in combinatii neobisnuite BCD-uri ordinare folosite cu duble. Insa asocierea asta o consider incomoda si chiar periculoasa.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 262 at 17:17 on 16-06-16.

No user is online now.
                        Working...
                        X