Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sfat echipament snorkeling

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Sfat echipament snorkeling

salutare.
    as dori sa-mi iau un echipament de snorkeling si am ceva neclaritati
    ma gandesc sa iau un set de genul asta :
    https://www.amazon.it/Cressi-Freediv...ds=cressi+gara
    pentru labele cu calcai, trebuie sa-mi iau sosete din neopren ?
    daca da, cum naiba aleg marimea labelor (si a sosetelor daca e cazul )? eu port 40. la Cressi am vazut ca au 40/41. nu o sa-mi fie largi sau poate preas stramte cu sosete?
    pot folosi labele astea si pentru freediving daca ma prinde microbul ?
    pana acum am folosit niste chestii de la Decathlon dar labele erau fara calcai si nu am folosit nici un fel de incaltaminte la ele iar masca se abureste tot timpul ). asa ca m-am hotarat sa le schimb.
    o sa ma scufund la maxim 10m sa fac poze sau cu harponul dupa pestisori sau caracatita.

Cateva aspecte
    Last edited by mikerot; 04-07-16, 16:03.

Comment

Cateva aspecte care merita luate in seama la achizitionarea unui echipament:
      -labele au fiecare o "putere", adica marimea si tipul au nevoie de o forta diferita de "impingere". E bine sa fie cumparate labe in functie de forta picioarelor, dar si - evident - de sportul la care vor fi folosite. Labe foarte lungi (gen freedive) sunt dificil de folosit la snorkel
      -labele fara calcai se folosesc de preferat la scufundari (diving) impreuna cu botosi adecvati. La snorkel si freedive e de preferat labe cu calcai (eu as recomanda fara sosete, deci exact de marimea piciorului). Daca vrei neaparat sa folosesti sesete, ele trebuie cumparate pe marime. Un numar mai mari (eventual) nu e mare diferenta, oricum ele sunt elastice.
      -masca e de preferat sa nu o cumperi pana nu o probezi, sa-ti "stea pe fata", sa se aseze comod si etans. Faptul ca se abureste nu e un defect: toate se aburesc. Dar exista multe metode de a le face sa nu se mai abureasca: solutii speciale, spalat cu pasta de dinti (geamul interior), ars cu bricheta sau - recomandat de cei mai multi: scuipat in masca, intins si lasat asa cateva secunde, dupa care clatit o singura data, scurt. Nu se vor mai aburi aproape o scufundare intreaga.
      -tubul de snorkel exista in f multe variante constructive si functionale (uscat, semi-uscat, deschis). Alege tubul in functie de ce vrei de la el, cum si la ce il folosesti.
      In concluzie, te sfatuiesc sa nu cumperi "pachet" de pe internet. De preferat sa ajungi intr-un magazin, sa le vezi, sa le probezi si posibil sa si promesti sfaturi utile. Altfel risti sa arunci banii pe produse care nu ti se potrivesc sau nu functioneaza cum te asteptai.

Comment

Ca masca iti recomand cu caldura Tribord Easybreath.
        http://www.decathlon.nl/snorkelmaske...FdYV0wodk0MNWg
        Cam asa arata in apa https://www.youtube.com/watch?v=M8xpxHv_lmw

E si ieftina (vreo 40 euro) si incredibil de buna si bine lucrata. ( in comparatie cu o masca buna normala care e de la 50 euro in sus, unele sarind de 100 )
        Am avut una luna trecuta in Egipt si parintii (65+ ) , cu experienta 0 in snorkel stateau 1 ora in apa fara sa o dea jos.
        Sigileaza foarte bine, are membrana dubla de silicon pe interior si comfortul e clar peste masca normala cu snorkel.
        E foarte bine gandita , fluxul de aer trece peste plexiglasul din fata ochilor si dezabureste, iar daca intra apa, ramana intr-o cavitate sub gura iar la expiratie o sufli afara.
        Daca vrei sa faci freediving, evident mai trebuie 1 kg in plus datorita volumului de aer. Vezi ca au mai multe marimi , trebuie sa masori distanta dintre puntea nasului si barbie.

Ai grija la labe pentru ca in unele locuri (gen recif aproape de mal ) /pietre in apa iti cam trebuie cizme/incaltaminte ca sa nu te ranesti si in cazul asta e recomandat sa-ti iei labe fara calcai, altfel nu prea vad cum incalti labe cu calcai peste botosi. Evita labele "fancy" cu tot felul de brizbrizuri, pentru ca la snorkel nu prea poti sa faci miscari ample la fel ca in imersiune. Important e sa se potriveasca, sa nu te stranga si sa nu iti faca rani. (deci probate in magazin impreuna cu incaltamintea/ciorapii). Daca ai de gand sa calatoresti cu ele gandeste-te la lungimea si greutatea labelor. La snorkel cam merge orice ca n-ai de impins 30-40 kg de echipament cu volumul aferent (Ca la scuba-diving ).

Comment

va multumesc pentru sfaturi.
          exista vreun magazin prin Bucuresti unde as putea sa probez astfel de echipament ?
          nu vreau masca aia de la decathlon deoarece nu cred ca e potrivita pentru spearfishing. de asta mi-a si placut masca aia de la Cressi care e in pachetul pus de mine

Comment

am probat niste labe.
            eu port 40 la adidasi. am probat labe 40/41 si cu piciorul gol mi se potrivesc la fix dar cu sosete de neopren a trebuit sa incerc 42/43 ca sa nu ma stranga
            cat de stranse pe picior trebuie sa fie labele ?

Comment

Daca intri pe Internet, gasesti multe magazine cu profil de scufundari. Gasesti chiar in Bucuresti magazine foarte bune. Este de preferat sa cumperi de acolo, sunt reprezentanti a unor marci profi, de prestigiu in diving. (nu vreau sa dau aici nume, sa nu fac publicitate doar unora). Si in plus te pot consilia sa cumperi exact ce ai nevoie.
              Labele trebuie sa fie fixe pe picior, sa nu aiba joc, dar nici sa nu te stranga, sa creeze disconfort sau rani in timpul cat esti in apa.
              Ape limpezi!

Comment

marimea 42/43 cu soseta pusa imi stateau bine. adica nici nu ma strangeau, dar nici nu cadeau din picioare. cauciucul se intindea putin dar nu le-am simtit stranse . adica daca incercam sa le arunc de pe picior nu sareau.
                o sa ma mai duc o data sa le probez dar faza e ca in Bucuresti in afara de Decathlon si Intersport (da, chiar si astia) si pot sa ma duc sa le probez restul care au magazine online ori nu au adresa...ori sunt din Constanta.
                la xsport au poze cu un soi de showroom dar nu dau nici o adresa. poate o fi secreta.
                daca imi puteti recomanda niste magazine, chiar va rog !

Comment

Mai jos, in sectiunea MAGAZINE ECHIPAMENT DE SCUFUNDARI gasesti mai multe magazine de profil.
                  XSPORT are adresa: str. ANESTINELOR nr.12 - BUCURESTI (e pe langa B-dul DECEBAL) - asta daca nu cumva au schimbat iar locatia )

Comment

i-am gasit pana la urma dupa ce am orbecait pe stradutele alea. puteau sa puna un steag sau vreo reclama care sa se vada din strada. in fine. am gasit cateva chestii dar treaba cu plata la ei e cosmar. ca sa platesti ca persoana fizica trebuie sa te duci cu proforma la CEC sau sa faci plata online din homebank si dupa aia sa le trimiti o copie a extrasului si abia dupa aia sa vii sa iei produsul. adica dureaza 2 zile ca sa cumperi ceva. total aiurea .

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 64 at 17:44 on 26-10-17.

No user is online now.
                    Working...
                    X