Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sistem de respiratie de la suprafata (Narghilea)

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Sistem de respiratie de la suprafata (Narghilea)

imi poate spune si mie cineva cum pot sa imi fac un sistem de alimentare de la suprafata
    Exemplu :
    comresor butelie cupla detentor tr.2
    ma intereseaza ce putere trebuie sa fie compresorul si daca stiti vreun model , buteliea la ce presiune sa lucreze , cum cuplez Tr.2
    ma intereseaza orice parere si daca cineva detine asa ceva ii pot lasa o adresa de email pe privat pentru ca sa imi trimitacateva poze cu angrenajul.
    multumesc anticipat.

nimeni nu detine ori sa fi vazut macar?

Comment

Sistemul de alimentare cu aer de la suprafata (narghilea) se adreseaza strict scafandrilor comerciali si nu se folosesc echipamente improvizate!!!
      Nu ma refer la faptul ca vei fi total inafara legii si a oricarei asigurari de scufundari, dar ai sanse mari sa o mierlesti daca nu folosesti echipamente profesionale si nu ai antrenamentul necesar.

Comment

Ai nevoie de un sistem asemanator cu cel din fotografia atasata.
        Sistemul se adreseaza amatorilor . Nu esti in afara legii daca-l folosesti , in Romania nu este lege care sa-ti interzica utilizarea lui , utilizarea fiind limitata functie de adancime.
        Trebuie sa respecti masuri minime de siguranta precum : existenta unui partener care supravegheaza sistemul la suprafata iar scufundatorul sa detina o butelie de salvare in caz de urgenta.
        Numai bine! Am atasat link-ul , nu am reusit sa atasez poza dar daca intri in site il gasesti .

http://www.coltrisub.it/COMPRESSORS/...eolo300_sh.htm

Comment

Mai este si varianta asta. Desi... eu personal nu as avea curaj sa o folosesc...
          http://www.browniesmarinegroup.com/t...iving-systems/

Comment

ma interesa ceva de genul cum foloseau cei care in sezoanele trecute au fost la recoltat rapana
            multumesc oricum si pentru aceste idei

Comment

up.....up

Comment

Totusi la ce adincime vreo sa te duci si cit vrei sa stai acolo de iti trebuie narghilea? La 6-10m adincime, cu 2x12 stai doua-trei ore, chiar daca muncesti, iar cu un 2x18litri stai pina te plictisesti....asa ca dece sa te complici cu narghilea? Intreb si eu asa...

2x12 / 220 BAR = 5280 Litri
                SAC 20l/min , la 10m adincime= 20l x 2 = 40l/min
                5280 litri / 40l/min = 132 minute

2x18 / 220 BAR = 7920 litri
                SAC 20l/min, la 10m adincime= 20lx2 = 40l/min
                7920 litri / 40l/min = 198 minute.

Se poate si la 2x12 cu un stage sau doua si iar e o gramada de gaz disponibil...si in plus mobilitate, fara furtune atasate de tine.
                Last edited by ninjutzu; 24-06-14, 00:39.

Comment

Compresorul se gaseste si separat la chinezi-200 $ cu 36 l pe minut si 1,8 atm, dar nu stiu daca aici se gasesc regulatoare pentru 2 atm sau vreun centru care sa calibrese regulatoare. Furtum alimentar mai trebuie, conectica din inox sau alama si un rezervor pentru 2 atmosfere din PVC sau Hypalon sa nu inhalezi aerul direct din compresor. Comprrsoarele sunt fara ulei, special pentru asta, si cu o baterie pe gel de 100 amperi stai linistit peste 3 ore cu tot echipamentul plutind pe un colac mai sanatos, sau pe barca unde ai si posibilitatea sa o incarci. Acesta suporta scufundari pentru 2 persoane la 5 m si pentru o persoana la 10m.

Comment

Eu sunt nou in bransa si as dori sa fac un astfel de echipament, va rog sa imi spuneti daca ati vazut pe undeva eschipamente pentru astfel de instalatii, sau trebuie sa le iau din SUA, as prefera Europa. Multumesc!

Comment

Nu este nevoie sa-l faci, sunt gata pregătite, ambele variante suportă maxim 4 posturi:
                      ​Compresor fără ulei, narghilea cu treapta II-a configurație standard 17m lungime
                      http://www.nardicompressori.com/en/p...benzina-7litri
                      ​Compresor cu ulei, narghilea cu treapta II-a configurație funcție de nevoi, furtunul se vinde la metru:
                      http://www.coltri.com/en/products/lo...40/eolo-330-sh

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 64 at 17:44 on 26-10-17.

No user is online now.
                      Working...
                      X