Announcement

Collapse
No announcement yet.

Excursie scufundari 20-27 Martie 2012 - Sharm El Sheikh

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Excursie scufundari 20-27 Martie 2012 - Sharm El Sheikh

Perioada – 20-27 Martie 2012
    Hotel Noria 4* / HB www.noriaresort.com - hotel situat foarte central in Naama Bay.
    Localizare:situat in Naama Bay in centru, la o distanta de 14 km fata de aeroport si la 300m de plaja; hotelul are un microbuz gratuit pentru plaja; unde ofera gratuit: prosoape, sezlonguri, masute, umbrele.
    Facilitati hotel:178 camere, 1 restaurant principal cu meniu international, 1 restaurant a-la-carte cu specific italienesc, 3 baruri, cafenea, discoteca, amfiteatru, 2 piscine exterioare, piscina pentru copii, o piscina incalzita iarna, sala de fitness, teren de tenis de camp, tenis de masa, volei, biliard, sporturi acvatice, animatie, sala de internet, biblioteca, parcare gratuita, magazine.
    Facilitati camere: sunt dotate mobilier modern, cu balcon/terasa, baie cu dus/cada, aer conditionat individual, minibar, seif, telefon, TV, minibar, uscator de par.
    Diving:
    10 scufundari/ 5 zile
    Boat diving cu masa si soft drinks incluse.
    1 zi scufundari in Ras Mohamed National Park (daca dorim suplimentarea scufundarilor in rezervatie vom plati 5 euro/zi/diver (vizitator)
    Extra putem alege scufundari la Thistlegorm wreck - 79 Euro sau Dunraven Wreck – 57 euro – nivel minim AOWD cu minim de 20 scufundari.
    Veti avea nevoie de costum de baie, prosop, lotiune de plaja.
    Trebuie sa prezentati brevetul si log book-ul.
    Centrul cu care am ajuns la un accord preliminar este Red Sea Diving College.
    Pret Diver – 850 euro
    Pret Non-Diver – 570 euro

Review:
    Excursia a fost asa cum ne-am asteptat, excelenta. Totul s-a desfasurat conform orarului stabilit inainte de plecare, fara intarzieri, fara alte contributii financiare etc.
    Centrul de diving ales de noi a fost votat saptamana trecuta cel mai bun centru de scufundari din marea rosie. Centru se numeste Elite Diving http://www.elite-diving.com/ , sunt englezi, foarte profesionisti si lucreaza ca un cronometru. Scufundarile... au fost mai mult decat excelente, adancimile au variat intre 18 si 30m. Au fost 2 scufundari in Ras Mohamed, 4 in Tiran, 1 la epava Dunraven, 2 langa Ras Mohamed, si 2 in Middle Garden. Scufundarile din Tiran au fost excelente, acel loc este o minune a naturii. In Thomsom reef am avut parte de un drift dive de zile mari . Printre altele am vazut toni, quitar shark, blue spoted rey, puffer, morey, titan triger, trevali, gruperi foarte mari, crocodile fish, stone fish, etc, etc. Am fost la baie (yolanda) si am prestat langa toalete si cazi, foarte funny. Am vizitat toate magazinele de diving (inclusiv pe cele din old market) si am fost placut surprins sa vad foarte multe produse tilos la vanzare.
    Intr-una din seri ne-am intalnit cu prietena noastra draga, Ligia. Ne-a scos la o bere unde am povestit multe chestii. Tin sa-i multumesc pe aceasta cale pentru recomandarile facute.
    Sharm este un loc extrem de safe. Am discutat cu egiptenii cu care ne-am imprietenit si printre altele mi-au spus ca intr-adevar exista probleme la ei in tara in special intre populatie si armata insa din punctul lor de vedere, turistii sunt oricand bineveniti si vor fi protejati de populatie cu orice pret. Mi-a spus ca sunt dispusi sa te ia in casa lor si sa-ti garanteze liniste si protectie. Si chiar daca au votat fratia musulmana, sperantele lor s-au risipit iar zvonurile legate de reguli aspre sunt doar zvonuri. Si astia sunt chititi doar sa stranga avere si sa profite de pe urma maselor.
    In rest.....astept octombrie pentru urmatoarea tura unde am pregatit un program special legat de diving.
    Am atasat si 4 poze needitate.
    Last edited by gogu; 28-03-12, 09:43. Reason: pictures

Comment

Welcome home, dude!

Comment

Bine ai revenit acasa, duda

Comment

Cateva poze prelucrate pe fuga
          Last edited by gogu; 28-03-12, 17:57.

Comment

asta imi place foarte mult

Comment

Foarte frumos!

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 141 at 21:41 on 13-07-19.

No user is online now.
              Working...
              X