Announcement

Collapse
No announcement yet.

Barotrauma urechii medii - egalizare defectuoasa - experienta personala

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Barotrauma urechii medii - egalizare defectuoasa - experienta personala

Buna ziua,

Va impartasesc experienta mea, din care cu siguranta alti incepatori au ce invata.

Din pacate, in timpul cursului, la a 2-a scufundare am suferit o accidentare ce ma va tine pe uscat cel putin 2 saptamani. Vreau sa va impartasesc experienta mea pentru ca si alti novici ca mine au ceva de invatat din ea. Desi am realizat ca aveam probleme cu egalizarea presiunii in urechi, m-am gandit ca singurul inconvenient este durerea in urechi pe care aveam de gand sa o suport. Mare gresala. M-am ales cu hemotympanus la ambele urechi din cauza barotraumei. Dupa ce am coborat pana la 4.5m i-am semnalizat instructorului ca am probleme cu urechile, si i-am semnalizat sa stationam, nu sa urcam. Dupa aproximativ 10 secunde, am simtit ca presiunea s-a egalizat "de la sine" ceea ce nu mi s-a parut normal, insa pentru ca nu am simtit nici un fel de disconfort, am continuat scufundarea. Problemele au aparut insa dupa iesirea la suprafata, in sensul ca am ramas cu urechile infundate, ele fiind uscate. Dupa ce am ajuns acasa, am cautat problema mea, si am remarcat ca este cel mai frecvent accident de scufundari, si am citit toata informatia disponibila. Fara a mai astepta sfatul unui medic, am inceput sa iau antiinflamatoare si sa mestec guma. Eu am patit trauma Duminica, iar astazi (Marti) am ajuns la medic. Dl. DR. Loghin Victor (medic primar ORL, si fost scafandru cu renume) m-a felicitat pentru autodiagnostic ai pentru tratamentul inceput, si mi-a prescris pe langa antiinflamaroare si un antibiotic si un spray nazal, si pe data de 15 ma asteapta la control.

Lectie invatata "the hard way" : daca aveti probleme cu egalizarea, nu continuati niciodata coborarea, si incercati sa urcati putin sa incercati din nou egalizarea. Daca tot nu reusiti, pe mal gasiti hamsie, mici, bere si orice altceva doriti sa degustati in schimbul unei scufundari de pe urma careia va puteti alege cu sange in urechea medie (in spatele timpanului), unul sau doua timpane sparte, sau mult mai grav, afectiuni ale urechii interne care pot fi extrem de periculoase si care va pot lasa fara auz.

Va doresc ape limpezi, si scufundari sigure !

http://www.scubaboard.ro/forum/forum...rii/874-urechi

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 64 at 17:44 on 26-10-17.

No user is online now.
    Working...
    X