Announcement

Collapse
No announcement yet.

Intrebari pentru incepator

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Intrebari pentru incepator

Hello, de curand am inceput sa fiu tot mai pasionat de diving, nu prea stiu in ce categorie sa il bag pentru ca nu este chiar scuba diving. Ma refer la diving normal fara echipament undeva la 3-4 metri maxim.

As vrea sa imi cumpar o pereche de labe de scuba pentru ca am inteles ca ajuta foarte mult la inotul sub apa si de asemenea sunt foarte interesat de urmatoare mini butelie:
    https://www.emag.ro/butelie-de-urgen...AP_VIS-1bdksld

Vreau asa ceva ca m-ar ajuta sa stau putin mai mult sub apa si nici nu este ceva profesional si mare, intrebarea mea este daca pot sa o folosesc la asa ceva si cum as putea sa o incarc dupa ce se goleste pentru ca sigur are undeva la maxim 10-15 guri de aer.

A doua intrebare este ce labe de scufundari imi recomandati pentru ce doresc eu sa fac.

Locul unde vreau sa fac asemenea scufundari sunt in zona Greciei, Portogaliei si in zona Caraibelor la ape de adancimi mici ( maxim 3-4 metri).

Salut, Mitul asta ca te scufunzi in freedive, apoi tragi cateva guri dintr-un recipient sub presiune ca sa iti prelungesti scufundarea, este cum ii zice si numele, un mit si atat. Este promovat de mass media dintr-o imensa necunoastere si ignoranta asupra scufundarilor. Utilizarea unui "spare air" nu are nimic comun cu scopul in care vrei sa-l folosesti tu. Folosirea unui recipient sub presiune, indiferent cad de gadget ar parea este scubadiving si trebuie folosit sub regulile scuba. O folosirea defectuoasa chiar si a acestui gadget te poate accidenta grav sau chiar omora. Daca vrei sa-ti prelungesti sederea sub apa, intai hotaraste-te ce vrei, freediving sau scuba. Daca alegi freediving, sunt destui instructori pe forum care iti pot da sfaturi. Daca alegi scuba, la fel, fa cursul de incepatori, moment in care o sa realizezi cat de periculos este ceea ce ti-ai dori sa incerci asa cum este in postarea de mai sus.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 262 at 17:17 on 16-06-16.

No user is online now.
    Working...
    X