Announcement

Collapse
No announcement yet.

Echivalare cursuri

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Echivalare cursuri

Salutare colegi!
    Are cineva idee īn ce măsură īmi pot echivala brevetul obținut la centrul 39 Constanța īn sistem NAUI? Īn prezent dețin clasa a III-a cat. I, pentru cei care știu despre ce e vb...

Nu se poate echivala , trebuie sa faci cursurile de la inceput ,in NAUI ,faptul ca stiii sa te scufunzi si ai experienta te va ajuta la curs mult la obtinerea brevetului

Comment

Salut rey!
      Presupun ca esti instructor, asa ca imi permit sa pun urmatoarea intrebare: in ce fel ma poate ajuta experienta dobandita pana in prezent in vederea obtinerii unei brevetari in sistem naui? De mentionat e ca in sistemul militar am cea mai inalta calificare pentru clasa de adancime de pana la 40 m, cu sute de ore de scufundare, deasemenea detin calificarea de sef de scufundare. Acum, daca e sa imi echivalez cursurile, e nevoie sa le iau pe rand de la cea mai mica calificare de open water, sau in urma unor examinari e posibil sa ard mai repede etapele anevoioase si sa fac o brevetare de master scuba diver si resque? Iar indiferent de varianta, ce se intampla cu acele cateva sute de ore de scufundare cu acte in regula? Vor fi luate in considerare in cadrul brevetarilor naui, sau voi fi tratat ca un " absolute beginner"? Ma refer la eventualitatea in care o varianta de a fi trecute retroactiv ( conform cu documentele mele de sufundare, bineinteles) in log book ar fi posibila
      Last edited by alin.bloj; 21-06-17, 14:07.

Comment

Sa ma scuze Rey ca raspund in locul lui. Oricum, orice completare este binevenita. NAUI Standards and Policies nu are prevederi pentru situatia descrisa de tine. Deci, totul este la latitudinea instructorului. In fond, astea sunt si cerintele. Studentul sa fie capabil sa atinga standardele impuse, la sfarsitul cursului.

Comment

In acest caz, credeti ca gasesc un instructor care sa-mi faca un pustiu de bine cu un brevet NAUI Master Scuba Diver si NAUI Scuba Rescue Diver drept echivalare, sau mai bine (fortez si eu nota ), sa ma primeasca la curs de brevetare pentru NAUI Divemaster, care e dupa mine pasul firesc dupa master si rescue? Deasemenea, ma intereseaza si ce costuri ar implica aceste demersuri

Comment

Ca o completare, care sper sa nu imi fie luata in nume se rau, si departe de mine intentia de a ma arata arogant, daca acestea sunt probele practice pentru brevetarea de NAUI Divemaster ( http://www.infoscufundari.ro/cursuri...ui-divemaster/ ) ma declar, prin prisma experientei acumulate, mai mult decat capabil sa execut fiecare manevra prezentata in materialul video la nivel de exceptional. Fiecare dintre ele, si multe altele dintre care unele chiar mai dificile, au fost etape eliminatorii in brevetarea mea ca scafandru militar

Comment

Alin, personal nu ma indoiesc de capabilitatile tale dobandite ca si scafandru militar. Nu te consider arogant. Insa trebuie sa intelegi ca scufundarile militare si cele recreationale nu sunt acelasi lucru. Cu atat mai mult cu cat aspiri la o calificare de leadership cum este cea de Divemaster. Aici problema nu este de a te scufunda tu, ci de ai indruma pe altii sa se scufunde. Pana la divemaster ai inca cinci cursuri de absolvit. Teoria aditionala cursurilor in mod cert nu este cea cu care esti tu obisnuit. Clar nu o stii si v-a trebui sa o inveti.

Comment

Multumesc pentru interesul acordat subiectului in discutie.
                Cum am mentionat mai devreme, detin calificarea de sef de scufundare din 2013, si am fost/sunt responsabil de activitatile de scufundare ale echipei de scafandri, tot ce inseamna planificare, verificare, indrumare si executare. Cu siguranta reglementarile in domeniu in ceea ce privesc scufundarile recreationale sunt diferite, si sunt dispus sa invat cat mai mult. Chiar daca teoria din civilie difera in oarecare fel, te asigur ca nici in sistemul militar nu se fare rabat de la rigoare si competenta.
                Aspir la calificarea de Divemaster in deplina cunostinta de cauza, fiind constient ca e prima treapta de leadership, si nu ma astept sa obtin calificarea inainte de a-mi insusi toate cunostintele atat teoretice cat si practice necesare. Tocmai de aceea imi doresc sa fac cursul de la a-z. Imi imaginez (si va rog sa ma contraziceti daca gresesc) ca pana la treapta imediat inferioara, atat teoria scufundarii cat si practica nu prea au cum sa difere in asa masura incat sa nu ma pot descurca.
                Tocmai de aceea am recurs la acest forum, cerand sfaturile dumneavoastra, stimati colegi, si o parere avizata in ceea ce priveste situatia mea.
                Sunt deschis la orice fel de pareri si sugestii

Comment

Completare, tocmai ce mi-a trecut prin minte...
                  In ceea ce priveste partea de rescue, care a fost inclusa in pregatirea mea chiar daca nu apare ca o calificare specifica in brevet ( fiind parte a cursului) pot suplimenta documentatia la nevoie cu o certificare smurd paramedic

Comment

Asa cum a spus si amicul Sors, exista diferente majore intre sistemul recreational si cel militar. Multe din cele invatate in armata te vor ajuta... dar si mai multe va trebuii sa stergi din obiceiurile scafandrilor militari, obiceiuri de multe ori ce tin de vestul salbatic (fara suparare, dar pe anumite tipuri de scufundari sunt precum varza murata stricata!)! Aici, in scufundarile de agrement, ai de a face cu personal civil, de toate varstele si categoriile sociale, ne-antrenat si ne-educat in a asculta ordine, cu o conditie fizica medie (in cel mai fericit caz). Nu ai suport tehnic / logistica de cateva zeci de milioane de euro deasupra ta deci planificarea si tot ceea ce faci trebuie sa respecte cele mai inalte standarde de siguranta. Aici nu ma refer la scufundarile tehnice, care chiar daca sunt tot parte a scufundarilor sportive, intra in categria noastra "grea" la care scafandrii militari nici macar nu viseza Dar cu siguranta, munca nu te sperie asa ca esti pe drumul cel bun. Multa bafta!

Comment

Stimate coleg, din postarea dumneavoastra inteleg fie ca ati avut una sau mai multe experiente care sa implice personal militar cu atributii de scufundare si relatati dintr-o vasta experienta personala, fie ca sunteti, si perpetuati pe aceasta cale, o forma de dezinformare si nu in ultimul rand prejudecati personale.
                      Nu contest in schimb faptul ca inca am multe de invatat ,si sunt mereu entuziasmat cand vine vorba de a acumula noi cunostinte
                      Last edited by alin.bloj; Today, 12:07.

Comment

What's Going On

Collapse

There are currently 2 users online. 1 members and 1 guests.

Most users ever online was 262 at 17:17 on 16-06-16.

Working...
                      X