Announcement

Collapse
No announcement yet.

Transpotul gazelor pt uz personal prin Romania

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Nu cred ca e valabil ce scrie acolo si pentru persoane fizice. Daca te iei dupa documentul ala, nu ai ce cauta nici macar cu un spareair in masina daca nu e autorizata ADR.
    Si cand ma gandesc pe cati ii vad cu butelia de aragaz pusa pe bicicleta....

Asteptam rabdatori informatiile de la rey

Comment

Asta e in general problema, daca nu e reglementat clar, poti da de garcea si iti citeste el legea exact asa cum vrea el.....

Comment

Spare Air este de capacitate destul de mica┬â, nu cred ca┬â se incadreaza┬â in PT-5. Dar restul buteliilor se incadreaza┬â s┬či, daca stai sa te gandesti, e destul de logic. O butelie plina pune anumite riscuri.

Comment

Energia dintr-o butelie plina cu aer echivaleaza cu doua grenade....deci da, e un mic risc, iar daca adaugam si oxigen pur in butelia resepctiva, e fara numar :-(

Detalii aici: http://biobug.org/scuba/scubatank/

E = P0*V0*450

So for a 230 bar 12L tank we have 230*12*450 Joules. 1242000 joules!
          You're not impressed? You don't have a feel for a joule perhaps?
          A joule is one watt for one second. so 1242000 joules is 3 kilowatts for just under 7 minutes.
          That would boil 3.5 litres of water and so make coffee for everybody on the boat?
          Still doesn't seem much does it? The trick is to release it in an instant.
          In a previous life (see CV) I used a unit of energy that was 4.184x1012 joules representing the energy released by 1000 tons of TNT.
          That works out at about 1866000 joules per pound.
          In metric units the tank contains the energy in 300 grams of TNT. A normal hand grenade has about 150 grams.

Hum. That works out at 650 grams for my 10L twins at 300 bar.
          Just behind my head? Now I see why people worry about it.

Comment

Am avut o discutie telefonica cu sefa ADR din Ministerul Transporturilor si apoi am fost la ARR unde am discutat personal cu cei de la ADR (marfuri periculoase)
            DECI- m-i s-a spus clar legea care se aplica in UE este valabila si in Romania in cazul buteliilor incarcate cu AER sau gaze inerte (heliu, argon) nu este necesara autorizatie de transport pina in limita a
            1000 kg , in cazul buteliilor co O2 este alta poveste , se excepteaza buteliile de O2 in limita a 125 ml , deci puteti sa aveti din astea fara numar ca avetzi voie
            E si acum daca avetzi ceva nitrox sa-mi spuneti voi ca stie garcea ce inseamna EAN ...... si MOD ,,,,, ca ma apuc de bambilici , cine intreaba , avem doar AER COMPRIMAT in buteli ca si in cauciucurile masinii. nu altceva
            Cei care au gaz la masina si merg cu rezervorul plin de butan care face bummmmmm au nevoie de autorizatie ? NU au doar ISCIRUL instalatiei , in cazul nostru ISCIRUL este poansonat pe butelii adica testul hidrostatic .
            Last edited by rey; 15-02-14, 18:55.

Comment

Merci mult! Totul clar.

Comment

3. EXCEPŢII LEGATE DE APLICAREA ADR-ULUI

3.1. Excepţii legate de natura operaţiunii de transport

Prescripţiile ADR nu se aplică:
                a) transportului de substan┼úe periculoase efectuat de c─âtre persoane particulare, atunci c├ónd substan┼úele ├«n cauz─â sunt condi┼úionate ├«n vederea v├ónz─ârii lor en-detail ┼či sunt destinate uzului personal sau casnic sau unor activit─â┼úi de divertisment sau sportive, cu condi┼úia lu─ârii m─âsurilor necesare pentru a ├«mpiedica orice pierdere a con┼úinutului ├«n condi┼úii normale de transport. Substan┼úele periculoase din RMV, ambalaje mari sau cisterne nu sunt considerate ca fiind ambalate pentru v├ónzare en-detail;

http://www.xel.am/component/content/article/46

Comment

Noile conditii de transport butelii scuba terestru si avion https://alertdiver.eu/en_US/articles...to-comply-with

Comment

Merci Rey. Era bine daca se specifica si norma legala. Asta in caz ca apare vre-un politai mai tampit.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 51 at 23:06 on 17-10-17.

No user is online now.
                    Working...
                    X