Announcement

Collapse
No announcement yet.

Scafandri disparuti la epava cargoului Medy

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Dumnezeu sa-i odihneasca

Comment

Nu stim daca au intrat in interiorul navei
      insa putem emite ipoteze ....
      2 scafandrii disparuti !!! repet 2
      din experienta propie ....in sala masini a epavei sau in drumul de dus sau intors s-a intamplat evenimentul
      si pentru ca il stiu f f bine pe Cristi Z, mi-am permis s-a emit ipoteza aceasta
      ceva s-a intamplat ... blocat drumul de intoarcere ca de ratacit mi-e greu sa accept
      sunt convins ca dupa gasirea lor putem spune cu certitudine ce s-a intamplat cu ei.
      e dureros,...
      imposibilitatea ajungerii la locul epavei, asta nu-mi da liniste acum
      insa avem autoritati
      Off Doamne

asa cum spune si GDoina mai sus
      daca ai recuperem putem avea secvente video cu ce s-a intamplat acolo
      am o informatie precum cei 2 au un aparat fota cu ei
      Last edited by cataslin; 10-09-10, 16:43.

Comment

Scafandri dispăruţi īn Marea Neagră

.....................
        Last edited by Florin; 19-05-11, 08:12.

Comment

..............

Comment

Cateva chestii nu reies din reportajul ziaristului/ei:
            De ce colegii lor au intrat dupa cei doi doar pana la 15-20 de m, au vazut ca ies bule si s-au intors la suprafata fara o confirmare vizuala? Au avut un interval de suprafata prea scurt fata de prima lor scufundare si nu au putut cobori pana jos? Nu mai aveau suficient aer in butelii? Nu aveau butelii de rezerva sau de safaty? Daca au intrat pe rand, ce interval de timp s-a scurs intre cele doua cautari? Intre 16:30 si 20:30 Nava "Cristal" a ramas tot timpul ancorata la epava, sau din cauza furtunii a "patrulat" in zona? La 20:30, cand a ajuns a doua nava cu mai multi scafandri la bord, n-au mai intrat sa-i caute ptr ca se facuse noapte sau ptr ca furtuna i-a impiedicat sa ancoreze la epava? Cine a luat decizia sa intrerupa cautarile? Capitanii celor doua nave aflate la fata locului sau seful/sefii lor de la mal?

Comment

Si inca ceva:
              Inspectarea peretilor si a capacelor tancurilor de combustibil presupune penetrarea epavei?

Comment

.....
                Last edited by The_natek; 21-05-11, 13:07.

Comment

Scafandri dispăruţi īn Marea Neagră. Nimeni nu īi mai caută!

..............

Comment

.......
                    Last edited by i_pica; 19-05-11, 16:57.

Comment

FITI SOLIDARI va rog din suflet !!!

Originally posted by cataslin View Post
                      Ca sa aveti cateva repere
                      La epava a intrat prima echipa formata din (A si B) a stat in imersie cca 35 min
                      a doua echipa formata din Cristi Zarafu si Catalin Ispas au intrat dupa cca 10 min de la iesirea primei echipe.
                      Dupa aproximativ 30-40 min cand au realizat ca cei 2 nu ies la suprafata a intrat in apa(sa-i caute) scafandrul A
                      acesta a fost dus in eroare de aerul care iesea din epava
                      vedeti filmarea asta la min 5:00
                      filmarea este facuta cu 3 zile inainte de intamplarea nefericita
                      scafandrul A a riscat ENORM !!!, stim toti de ce
                      mai ales ca pe ambarcatiunea cu care erau la epava nu se afla barocamera
                      Dupa ce a iesit scafandrul A a intrat si scafandrul B in apa in speranta reperarii echipei nr 2 insa degeaba ....
                      S-a incercat aseara(09.09.2010) iesirea pe mare a 4 scafandrii apartinand ARSVOM insa marea era montata
                      acelasi lucru s-a facut si azi dimineata insa acelasi rezultat
                      vedeti aici
                      cu regret scriu aceste randuri ... Cristi Zarafu si Catalin Ispas sunt victimile
                      "POLITICULUI si FOAMETEI"
                      asta e adevarul gol golut
                      sper s-a ajungem cat mai repede la epava... avem 2 colegi(prietenii) acolo
                      si e DURERE MARE

un scafandru ARSVOM Constanta
                      Am si eu o intrebare la voi cei care ii cunoasteti pe baieti, DE CE NU VA ADUNATI SI INTRATI SA-I CAUTATI? POATE SUNT IN INTERIORUL NAVEI SI INCA MAI AU AER ...
                      fITI COLEGI MACAR IN ASTFEL DE MOMENTE !!!!!!!

Comment

@vera27: Cānd se pierde cineva pe munte oare de ce se solicită Salvamontul? Pentru că īn condiţii grele meteo / locaţie doar profesioniştii cu antrenament echipament şi logistică bună pot rezolva problema. Amatorii, forumiştii, cei care-şi dau doar aşa cu părerea nu sunt cei mai potriviţi pentru operaţii de salvare sau recuperare. Fii convinsă că sunt deja destui profesionişti "pe problemă" şi nu este nevoie de noi victime dintre amatori. Scafandri sunt şi ei de mai multe feluri, au pregătire diferită - unii mai multă, alţii mai puţină. Există multe feluri de brevet de scafandru şi cei mai mulţi de aici de pe forum nu se califică pentru categoria "salvatori".
                        Last edited by CristiC; 10-09-10, 19:31. Reason: scafandri nu sunt toţi la fel

Comment

nu te supara ca spun dar din ce postezi am impresia ca esti paralela cu scufundarile .....vera 27
                          Last edited by rey; 10-09-10, 19:53.

Comment

Originally posted by vera27 View Post
                            (...) POATE SUNT IN INTERIORUL NAVEI SI INCA MAI AU AER

Accidentul a avut loc ieri. După 24 de ore un astfel de comentariu este ilogic.
                            Aerul trebuie să fie şi īn cantitate suficientă şi respirabil, adică cu conţinut de O2 şi CO2 īn anumite limite. Aerul din butelia de scafandru ţine mai puţin de o oră şi cu cāt adāncimea este mai mare rezerva din butelie ajunge şi mai puţin. Aerul rămas īn vreun loc din navă devine irespirabil īn scurt timp, īn nici un caz 24 de ore īn condiţiile date.
                            Acest răspuns este doar pentru vera27 & Co. şi nu pentru cei cu brevet de scafandru care de altfel dau din cap a "prostie mare".

Comment

Originally posted by CristiC View Post

Accidentul a avut loc ieri. După 24 de ore un astfel de comentariu este ilogic.
                              Aerul trebuie să fie şi īn cantitate suficientă şi respirabil, adică cu conţinut de O2 şi CO2 īn anumite limite. Aerul din butelia de scafandru ţine mai puţin de o oră şi cu cāt adāncimea este mai mare rezerva din butelie ajunge şi mai puţin. Aerul rămas īn vreun loc din navă devine irespirabil īn scurt timp, īn nici un caz 24 de ore īn condiţiile date.
                              Acest răspuns este doar pentru vera27 & Co. şi nu pentru cei cu brevet de scafandru care de altfel dau din cap a "prostie mare".
                              nu va suparati pe mine, sunt sotia lu Cristi Zarafu
                              si din aceste motive va rugam sa va uniti fortele
                              nu am dat sfaturi
                              am cerut ajutor din partea colegilor

Comment

Scuze nu stiam cine esti , itzi intelegem disperarea si durerea si sintem alaturi de tine.dar din pacate nu cred ca se mai poate face nimic acum .
                                Last edited by rey; 10-09-10, 20:53.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 64 at 17:44 on 26-10-17.

No user is online now.
                                Working...
                                X