Announcement

Collapse
No announcement yet.

Accident fatal de scufundari - Hurghada Septembrie 2017

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Imi cer scuze daca dreptul la replica si tonul politicos sunt considerate cearta. In definitiv am punctat clar cum trebuie privit acest incident, obiectiv, fara sentimentalism.

Comment

• Acest topic trebuie sa ajute la aflarea adevarului si la evitarea unor tragedii similare pe viitor. Daca cineva doreste drept la replica sau continuarea exprimarii de pareri, putem deschide o noua discutie.
      Repet rugamintea de a pastra in acest topic doar informatiile relevante pentru accident.
      Multumesc!

Comment

• Am gasit doua filmulete postate pe net cu excursia din Egipt in care a murit Gabriela.

https://youtu.be/1ydSe09rQUA

https://youtu.be/ibvpkwb7Q_8

Comment

• Cam haos in apa, dar nimic neobisnuit pt o barca cu incepatori.
          Last edited by gibonul; 11-10-17, 15:40.

Comment

• Voi va certati aici si Ionut isi promoveaza serviciile pe Linkedin.

Comment

• Asigurarea de la DAN functioneaza foarte ok. A doua opinie e data de un medic de-al lor, pt confirmarea diagnosticului si pt tratamentul propus. Verificat ieri, pe pielea altuia, care pare foarte multumit de tratament.

Comment

• Buna seara!
                Scufundarile in Egipt au fost urmatoarele: Prima zi: El famous est, 15 m adancime, 45 minute, pres tank start 220, end 100, vizibilitate 20m, check dive. El famous west, 12m adancime, 48 minute, pres tank start 220, end 80.
                A doua zi: Abu Ramada Gota est, 15m adancime, 59 minute, pres tank start 220, end 50.
                Abu Ramada gota west: 13m adancime, 46 minute, pres tank start 220, end 100, vant.
                A treia zi: Small giftun, drift dive, 40 m adancime, 31 minute, tank pres start 220, end 50, vizibilitate la inceputul scufundarii 20m, la sfarsit 4m. Vantul era mai puternic decat a doua zi.
                In prima zi de scufundare un scafandru si-a prins piciorul la elicea altei barci, am aflat dupa 3 zile de la un german care locuia in acelasi hotel ca nu a supravietuit pentru ca pierduse prea mult sange.
                A treia zi eu si baddy am iesit la sfarsitul scufundarii cand Gabrielei i se faceau manevre de resuscitare.

Comment

• Buddy

Comment

• La ultimul dive ar fi interesant de vazut un bottom time si cat timp a durat coborarea.
                    La o simulare de 31 min:
                    Runtime: 31min
                    depth
                    duration
                    runtime
                    gas
                    40m 4min 4min air
                    40m 8min 12min
                    12m 4min 16min
                    9m 1min 17min
                    - 9m 3min 19min
                    6m 1min 20min
                    - 6m 3min 22min
                    3m 3min 25min
                    - 3m 3min 28min
                    0m 3min 31min
                    ar fi fost nevoie de 2435 litri la un SAC de 30l/min cu 17l/min in timpul deco.

Ce butelie s-a folosit? Alu/Otel? Dar cred ca totusi bottom a fost mai mic decat in simularea mea.
                    Last edited by grimstome; 16-10-17, 14:47.

Comment

• Este greu să simulezi. Din proprie experienţă, cānd m-am panicat sub apă am crescut de la 22-23L/min la 80L/min. Pune şi 4-5 atmosfere şi īţi dă peste cap toate socotelile.

Comment

• De cate ori m-am scufundat in Egipt (si nu sunt putine), o singura data am gasit o butelie incarcata la 220 bari. Nu o singura data m-am scufundat cu Rafat si buteliile nu aveau mai mult de 190 de bari. Sigur buteliile au fost din aluminiu si de 12 l. Au specificat ca in grup nu erau decat cativa cu butelii de 15 l. Panica si efortul a dus la consum mare de aer.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 51 at 23:06 on 17-10-17.

No user is online now.
                        Working...
                        X