Announcement

Collapse
No announcement yet.

Costinesti - Pestera Rapanelor?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Costinesti - Pestera Rapanelor?

Citind cartea "Pesteri scufundate" de Cristian Lascu si Serban Sarbu, am intalnit doua mentiuni despre o anumita Pestera a Rapanelor, situata undeva in largul Costinestiului.

Cele doua relatari sunt:
    p.33: In calcarele sarmatiene, cochilifere, din fata statiunii Costinesti, valurile si curentii litorali au sculptat un relief de mici canioane, surplombe si tuneluri. La o adancime de 9 metri am intalnit un tunel lung de 15 metri, sapat prin abraziune intr-un nivel de roci mai moi. La acasta adancime, energia valurilor mari se traduce printr-o miscare de dute-vino a intregii mase de apa de la fund, pe o directie orientata aproape perpendicular pe linia tarmului. La fiecare val, firele de nisip de pe podeaua tunelului fac salturi inainte si inapoi, ilustrand sugestiv rolul fierastraului abraziunii in modelarea reliefului submarin al Marii Negre. Pestera Rapanelor de la Costinesti, desi cu totul modesta, invita poate la viitoare explorari speologice cu scafandrul in Marea Neagra.

p.58: [...]in Pestera Rapanelor si celelalte mici pesteri submarine descoperite recent in dreptul statiunii Costinesti [...]

Pe net am mai gasit cateva referiri:
    "La Costinesti e fund calcaros (prin zona epavei se afla si cea mai mare pestera submarina din Romania - numai 15 m dezvoltare, dar decit nimic...)" ( http://forum.computergames.ro/36652919-post96.html )

O fotografie dintr-o pestera submarina neprecizata in documentul pdf http://www.rmri.ro/RMRI/RaportStarea...iului_2008.pdf

O poza similara in http://www.rmri.ro/RMRI/RaportStarea...iului_2007.pdf

Stie cineva mai multe informatii despre aceasta pestera - date de localizare si navigatie, daca e accesibila dintr-o scufundare facuta de pe mal sau nu, poate chiar si fotografii de acolo?

i know a hole it's about 1,5 m wide and a 2 -3 m deep.

Inside there is a blue sponge what crow in proportions comparing by the first time that i saw it.

The sponge is nowhere else in that area.

Ok, nothing to do with the one from Costinesti but i thought to recognize the same sponge on the pictures.

Comment

I have met this blue thing (I was tempted to call it mold rather than sponge) growing over things at Tuzla..

Comment

ar trebui explorata si zona costinesti
        eu am cam crescut acolo, in sensul ca am mers an de an cu parintii in vacante si dupa aceea cu bilete date de facultate....e zona in care m-am scufundat cel mai mult [in apnee]
        o zona in care adancimea creste mai brusc ar fi cea dintre cei doi brizanti [aviz amatorilor de apnee]...cum se vede si in schita pe care am desenat-o la repezeala...
        este un loc foarte periculos acest mic golfulet....de cand ma stiu s-au innecat foarte multi acolo din cauza curentilor de larg generati de cei doi brizanti....

Last edited by vali; 24-11-09, 11:41.

Comment

Daca tot ai inotat atat de mult pe langa Costinesti.. ai vreo banuiala in ce zona ar putea fi pestera din subiectul post-ului asta? Vreo zona care ar putea fi promitatoare pentru un asemenea fenomen? (n-am inteles clar din post-ul tau daca recomanzi zona dintre brizanti doar pentru adancime, sau ca posibil loc al pesterii).

Comment

doar pentru adancime....la o distanta oarecare fata de mal [cam 1km] exista niste formatiuni stancoase mai deosebite, dar nu e vorba de pestera in discutie

Comment

daca vorbim de aceias pestere e undeva la nord de epava cam la 400-500m de mal apa are 7-8m dar nu are chiar 15 metri adancime cea pe care o stiu eu asa ca sar putea sa vorbim de 2 locuri diferite...
              P.S. eu sunt din Costinesti cunosc cam toate locurile pe aici

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 95 at 14:20 on 18-05-19.

No user is online now.
              Working...
              X