Announcement

Collapse
No announcement yet.

Costinesti - Golful Francezului

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Costinesti - Golful Francezului

Golful Francezului este golful ce poate fi vazut pe harta la sud de Costinesti. El este un loc de plaja ceva mai hippie (nudisti, corturi, etc.), uneori plin de munti de alge in putrefactie.

Se poate ajunge cu masina pe un drum de pamant, pe langa faleza de pamant. Coborarea se face printr-o fisura in mal pe care un tractor sau ceva cu senile o poate aborda la nevoie.

Adancimea in apa este de 5-7 metri, cu peisajul tipic Marii Negre - stanci, alge, guvizi, etc.

Hehe, ce veche e poza de pe google earth... dinainte de inundatiile din costinesti...

Comment

este o locatie excelenta. Vizibilitate foarte buna datorita fundului pietros, foarte bun pentru inotat cu tubul.
      De cateva ori am vazut si diveri in zona.
      Cum e mai in larg? La fel de limpede?

Comment

da, dar la un moment dat incepe zona de nisip, daca ai rabdare sa inoti suficient. dupa nisip, reapar stancile, dar e deja cam prea departe in larg pentru acces de pe mal.

Comment

Costinesti - Golful Francezului - zona de nord

........................
          Last edited by Florin; 19-05-11, 08:01.

Comment

Intradevar, Golful Francezului este un loc minunat pentru scunfundari dar sunt multe alte locuri in Costinesti unde puteti face scufundari si unde gasiti peisaje superbe, acum 2 zile cand s-a pus vantul tare de la SV am intrat in apa si am stat cam 3 ore... intre hotel Forum si Golful Francezului cred ca am vazut sute de mii de hamsii, chefalasi mici, limba de mare barbuni, aterine a fost foarte frumos cu toate ca apa era cam rece... in prezent in golf e un talian si in larg sunt de obicei foarte multe plase asa ca din pacate pesti multi nu prea mai sunt...

Comment

Poate nu are legatura cu Golful Francezului dar mi-a placut mai mult zona de inot si scufundare din dreptul hotelului Forum.

Comment

da acolo e zona unde de obicei se strang si chefali/labani vara putin mai la sud de Forum, daca ai facut scufundari in zona probabil ai vazut piloni de sustinere a unei tevi de scurgere de pe vremea comunistilor... undeva la 200-300m de utimul pilon din larg si putin mai spre sud sunt si ceva resturi de la un vapor mic... probabil o vedeta militara scufundata in razboi am cautat pe internet ceva legat de acel vapor dar nu am gasit mai nimic pana in momentul de fata daca. Si o alta zona asemanatoare cu cea de la Forum ar fi la Manastirea Sfanta Elena de la Mare undeva la 2km sud de Forum acelasi peisaj superb dar aici apare o mica problema se paote ajunge cu masina relativ usor este un drum de piatra pana la manastire coborarea de pe mal pana jos ar fi problema sunt doar niste scari sapate in faleza care la prima ploaie serioasa dispar dar merita efortul... daca vreodata ajungeti aici si vreti sa intrati in apa va recomand sa intrati putin mai la nord de manastire (sunt 2 stanci in apa cam la 50m nord de ele) acolo este apa putin mai adanca si ajungi mai usor la apa adanca.
                Last edited by QuaD; 12-06-11, 11:58.

Comment

Frumoasa descriere Quad , am vazut pilonii dar nu am dat peste resturile de care spuneai , probabil la o alta scufundare acolo le voi cauta. Ca peisaj , fauna si vegetatie merita toti banii zona de la Forum. Si se intra si foarte usor , folosind accesul din acel mic golf ca sa-i spun asa , in dreptul falezei betonate.

Comment

4-5km travers de manastire la o adancime de 20m am intalnit un peisaj marin gen Babele cu santuri adanci de 7m, vizibilitate 9m

Comment

blueunderro daca imi dai un semn cand ajungi pe aici te duc acolo cu cea mai mare placere eu am cam o ra de cand am iesit din apa azi am stat vreo 5-6 ore in apa e rece dar foarte limpede din fericire foarte multe hamsii pe la mal si au aparut si chefali/labani (asta in atentia vanatorilor) chiar am vazut azi 6 labani destul de mari peste 3-4kg fiecare dar n`am fost in stare sa intep nici unul

Comment

colman din nefericire asa departe de mal n-am fost niciodata... prefer freedivingul in ape mai mici dar am mai auzit ca e o zona foarte frumoasa... in schimb am fost in zona gropilor pe la 5-6m adancime si gropile 9-10m acolo am vazut prima si ultima pisica de mare in Marea Neagra daca nu ai fost iti recomand sa treci si pe acolo la urmatoare vizita daca prinzi apa limpede e SUBERB

Comment

QuaD dap sa stii ca inca mai sunt pisici dar sanse mari sa le vezi sunt noaptea la Cazinoul din Constanta.Noaptea este un vis sa faci scufundari, incercati.Eu le fac singur shi pot spune ca sunt un delir, puteti vedea scorpiile de mare (la 22M).Pisicile le am vazut tot timpul la apa mica chiar una a trecut pe sub mine odata.Ape limpezi

Comment

sincer inca nu am incercat scufudarile noaptea dar dupa ce mi-ai spus cu siguranta voi incerca in mare parte cred ca am vazut fiecare specie de peste din marea neagra.... poate am ratat vreuna dar nu sunt sigur inca venind vorba de curand am vazut un peste ce seamna cu un biban de balta dungat negru cu galben aveti cumva idee ce ar putea fi ? (am cautat pe internet dar nu am gasit inca nimic sa-i semene e posibil sa fie o noua specie in Marea Neagra)

Comment

Originally posted by QuaD View Post
                              (...) undeva la 200-300m de utimul pilon din larg si putin mai spre sud sunt si ceva resturi de la un vapor mic... probabil o vedeta militara scufundata in razboi am cautat pe internet ceva legat de acel vapor dar nu am gasit mai nimic pana in momentul de fata.
                              UJ 115 ROSITA sabordată īn august 1944.

Resturi de metal īmprăştiate plus o barcă, poza a cincea din dreapta de aici.
                              Zona are atāta metal īncāt busola nu mai foloseşte la navigaţie.

------------------------------------------------------------------------------
                              UJ-115 este īn dreptul hotelului Forum din Eforie, la cāteva sute de m de ţărm.
                              sursă documentare: http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/44-08.htm la 23.8.– 11.9.1944 Schwarzes Meer
                              Nu este epavă īntreagă, doar resturi metalice īmprăştiate.

tipul navei, probabil KFK = KriegsFischKutter, pescadoare folosite ca vīnătoare de submarine (U-Jäger, UJ)
                              poză: http://www.modellmarine.de/index.php...32&Itemid=4338
                              http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg...er/uj01-03.htm
                              de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Kriegsfischkutter (http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_d...jagdflottillen)

There is no real base. I haven't seen any trustworthy evidence. I only believed what blackseahunters told me, supposing that his source was accurate enough. I'm not even sure that UJ 115 was a KFK type boat. "Selbst versenkt" means in this case obliterated by explosion, there is only small debris spread around in 6-7m depth.
                              Last edited by CristiC; 16-06-11, 14:55.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 95 at 14:20 on 18-05-19.

No user is online now.
                              Working...
                              X