Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cazino Constanta

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by victor View Post
    In apa puteti intalni vestigii arheologice (ruinele vechiului port, amfore, ancore, lanturi, etc.), fauna specifica Marii Negre (guvizi, caluti de mare, ace de mare, calcani cand e apa rece, chefali, etc.).
    http://scufundari.eu/images/harta/amfore_cazino.html
    Last edited by Florin; 09-03-10, 10:54.

Comment

.....
      Last edited by The_natek; 21-05-11, 13:28.

Comment

Duminica am reperat la Cazino o noua ancora, pe care nu o stiam. Este o ancora cu doua brate, clasica. Bara centrala lipseste, este rupta.

Ancora este foarte mare - anvergura bratelor era de cca. 2 metri, iar bara centrala avea in sectiune, acolo unde este rupta, cam 30 de centimetri grosime.

Pozitia ei este:
        10 grade spre Cazino
        280 grade spre cladirea ANR
        240 grade spre a doua macara albastra Constanta Shipyard.
        Adancime: ~7 m.

Comment

mama ce poze superbe a facut harry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          si eu evitam locul din principiu....dar se pare ca atunci cand e apa limpede se merita scufundari acolo!!!

Comment

Ieri am avut placerea de a face o scufundare in zona Cazino. Aproape de sfarsitul scufundarii am avut bucuria sa revad o ancora deosebita pe care o stiu de vreo doi ani. Este o ancora foarte veche cu doua brate, cu o lungimea fusului de aproximativ 1,5 metri si cu o anvergura a bratelor in jur de 0,7 metri. Are aspectul unei ancore din piatra datorita fierului care in procesul lui de oxidare s-a expandat si s-a amestecat cu resturi de scoici si calcar de-a lungul vremii. Este o ancora care merita fotografiata si lasata acolo unde-i este locul pentru a se bucura toata lumea de frumusetea ei!

Comment

Subscriu 100% la ce a scris tyfoon diver mai sus! Am văzut-o sâmbătă împreună. Am recunoscut-o imediat ca fiind totuşi o ancoră, nu o piatră oarecare. M-a trecut fiorul plăcut al descoperirii. Avem nevoie de astfel de artefacte sub apă de care să ne bucurăm de fiecare dată când nimerim pe-acolo.

Comment

Chiar daca este un topic mort de aproape 6 ani, postez si eu un clip cu o ancora gasita in zona Cazino. Nu stiu daca a mai fost reperata sau nu, dar judecand dupa cat de usor era de deplasat in ciuda dimensiunilor, ma gandesc ca a fost adusa de mare. Ca si pozitionare, exact in drept cu restaurantul "Queen Elizabeth", la aprox. 45m distanta de faleza, adancime 6m.

https://m.facebook.com/story.php?sto...00002483422784

Coordonate aproximative : 44°10'10.5"N 28°39'44.6"E
                Last edited by Phazer; 19-06-17, 00:50.

Comment

Arata cam ciudat, esti sigur ca este ancora?

Comment

Da, este relativ veche acea ancora. Mai demult, unii scafandri au avut amabilitatea sa o plaseze acolo pentru a imbogatii pesiajul local si a da un plus de farmec si interes zonei.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 64 at 17:44 on 26-10-17.

No user is online now.
                    Working...
                    X