Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ecluza de linga Bucuresti

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ecluza de linga Bucuresti

Cu ceva timp in urma am vazut linga Bucuresti o ecluza plina cu apa , din cele ramase abandonate de la faimosul canal Dunare -Bucuresti, am zis ups pare buna de dive.
    Asa ca m-am dus cu Sorin si am facut o prima prospectiune sa vedem despre ce este vorba ,parea promitator , am revenit apoi cu echipamentele necesare ca sa ne putem baga
    Adincimea maxima cca 8m pina in -5m vizibilitatea variaza intre4 - 5m peste este o haloclina care te baga brusc in intuneric
    In partea unde este ecluza pe fund lacului este pietris si bradis, dar si plin de fier beton bucati care ajung si la 3-4 m inaltime , zona ceva mai periculoasa avind in vedere ca trebuie sa ai mare grija la ele. Spre coada lacului apa pare mai limpede fara fiare si fauna este mai bogata pesti chiar de 30-40 cm .
    Nu exista plase si navoade in apa din cauza fierataniilor existente, doar ici colo cite o guta rupta si abandonata . Este un loc bun de antrenamente atit pentru incepatori cit si pentru avansati
    Distanta fata de Casa Presei 42 km
    Multumesc pentru ajutorul si suportul acordat Sors . , Traian V .(Freediver), Bigbore. , GHRT, Mihai Sava, Ceza Dinica , Catalin Zamfir
    Last edited by rey; 15-09-14, 18:34.

Nu credeam ca este posibil sa existe un asemenea lac limpede si spectaculos asa aproape de Bucuresti. Peisajul subacvatic este absolut senzational. As pune ceva poze, din pacate forumul nu vrea. Le vedeti pe Facebook.

Comment

O locatie mai precisa?...

Comment

Drumul judetean 412 intre localitatile Colibasi si Falastoaca Jud. Giurgiu. Coordonate GPS 44.19639 26.19383 Atentie, hartile de IGO, cel putin cele detinute de noi, ne-au trimis pe camp.

Comment

Pare interesant....

Comment

Chiar este. Este singurul lac pe care l-am vazut in Romania care este limpede indiferent de cum este vremea. Prima data cand am ajuns cu Rey acolo, a fost dupa o saptamana intreaga cand a plouat si a batut vantul. Lacul era cristal.

Comment

Poate ne mai strângem intr-o zi...daca e asa de bine ...😉

Comment

Noi o sa mergem si weekendul asta.

Comment

😊...Sunt plecat din Buc...dar rămâne valabilă oferta...

Comment

Salut eu am 15 ani si sunt un inotator experimentat este vre-un pericol daca ma duc fara echipament adica mi-se poate intampla ceva si daca sari de pe stancile acelea este posibil ca in apa sa diai de ceva sau este la o adancime foarte mare pericolul de lovire?

Comment

Eu zic sa te potolesti...in apa sunt destule fier betoane ramase netăiate...Şti ce le făcea Vlad Tepes turcilor?...si nu numai...

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 51 at 23:06 on 17-10-17.

No user is online now.
                      Working...
                      X