Announcement

Collapse
No announcement yet.

Halkidiki

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Oh shit...iau si 3mm cu mine

Comment

Originally posted by Misa View Post
      Oh shit...iau si 3mm cu mine
      Ce sa faci cu el? O sa degeri in 3mm.

Comment

mai pun unu de 3mm peste pentru 4-6 dive-uri nu ma agit camera, computer, regs si poate unu de 3mm sa stiu una buna cand fac treaba mica

Comment

30 iunie 2011. 2 scufundari din barca (rib) la Kelyfos Island cu Poseidon Diving Academy din incinta Complexului Porto Carras (2 km de Neos Marmaras).
          Aproximativ 40 min fiecare scufundare, (grecii dupa ce ca sunt cam lenesi se si grabesc sa se intoarca acasa) cu scufundare rapida la cca 37 m (ca sa-ti halesti repede aerul ) apoi revenire pe la 20 m. Temperatura aerului 32, apa 24 si sub 30 m scadea pana la 12 grade asa ca 5 mm de neopren m-au cam strans Pretul 40 E/scufundare cu butelie+BCD+lest si fata de acum 3 ani pe barca am avut all inclusive adica: o cafea la termos+pahar plastic, o caisa si o sticla 0,5 l cu apa plata. De vazut..."e frumos da' nu prea" cativa pestisori, stelute de mare, o gramada de navoade(abandonate), o murena ... da, da o murena ce avea aproape 40 cm si alte maruntisuri. Si inca o veste buna, daca ai programare la diving nu mai platesti 3 E/persoana intrarea la Porto Caras

Comment

Originally posted by Misa View Post
            amr 14 zile
            Impresii...

Comment

trip report Halkidiki 23-30 iulie 2011

Am fost in impreuna cu un grup de prieteni non-diveri in Gerakina, o zona turistica la intrarea in peninsula Sithonia, cea din mijloc. Am stat la Gerakina Beach Hotel, un hotel prost, cu o plaja extrem de ingusta si servicii mizerabile. Noroc cu multitudinea de taverne din zona, unde se mananca foarte bine la preturi decente.

Cu vreo luna inainte de plecare incepusem scoutingul de dive centers si am fost surprins sa constat ca desi am contactat vreo 10, mi-au raspuns doar 3, iar 2 dintre ele au motivat ca nu pot sa-mi asigure transfer de la/la hotel pentru fiecare zi de diving. Deci am ramas cu o singura optiune si ma bucur ca s-a intamplat asa

Atlantis Scuba Diving e un centru deschis anul trecut de doi bulgari (sot si sotie) Michael si Teodora. Niste oameni extraordinar de prietenosi, veseli si primitori. Centrul de diving se afla in Nikiti, mai multe detalii aici
              Recomand cu caldura serviciile lor. Daca va hotarati sa va scufundati cu ei, intrebati-i si de cazare, pt ca au un deal cu un minihotel aflat in apropiere

Pentru un pachet de 6 dives am platit 125 de euro avand echipamentul meu, 5 euro/zi pt spalarea echipamentului si 10 euro/zi pt transferul de la/la hotel (aprox 60 km dus-intors). Au si barca, dar din pacate era in service, deci dive-urile au fost cu intrare de pe plaja.

Fauna destul de saracacioasa, dar relieful stancos ofera tot felul de mici canioane, prin care lumina cade intr-un mod spectaculos. Vizibilitate buna si foarte buna, intre 15 si 25 de metri. Temperatura apei variaza intre 28 de grade la suprafata si 16 grade la 40 de metri, scazand prin trei termocline.

Dive site 1 – Kalogria - Google Maps
              O stanca aflata la vreo 500 de metri de mal, am inotat pana acolo si am inconjurat cate jumatate din ea in fiecare dive

Dive site 2 – Bahia Beach – Google Maps
              O plaja senzationala unde am baut un Mojito demential (de fapt vreo 5 )
              Un recif stancos in forma de elipsa lunga care incepe de la 5 metri si coboara pana pe la 60 de metri

Dive site 3 – Armenistis Beach – Google Maps
              O plaja imensa, exact vis-ą-vis de muntele Athos.
              Cateva stanci aflate la aprox 400 de metri de mal. Am intotat pana la ele, le-am inconjurat si ne-am intors pe sub apa

Una peste alta au fost dive-uri frumoase, iar serviciile primite pt banii platiti au fost extraordinare

Poze
              Last edited by gibonul; 04-08-11, 13:21.

Comment

si grupul de freedivieri a fost intre 22-31 iulie tot in halkidiki, dar in sudul peninsulei sithonia [toroni]
                f putine cluburi de scuba-diving [nu stiu daca am vazut mai mult de 2]
                apa limpede, fauna bogata zic eu, termoclina serioasa dupa coltz la 12-15-18m
                o zona mai linistita a greciei...

Comment

Originally posted by gibonul View Post
                  Centrul de diving se afla in Nikiti, mai multe detalii aici
                  Pfoai ce pacat ca i-am ratat in cautarile mele. Eu am stat in Vourvourou cca 17 km de Nikiti si am fost cu auto personal, deci pentru mine ar fi fost la fix. Pacat totusi de treaba cu barca ar fi putut inchiria... ma rog.. sper sa nu fie vrajeala cu service-ul ca poate la anu mai dau o tura prin zona.

Comment

Originally posted by papie View Post
                    Pfoai ce pacat ca i-am ratat in cautarile mele. Eu am stat in Vourvourou cca 17 km de Nikiti si am fost cu auto personal, deci pentru mine ar fi fost la fix. Pacat totusi de treaba cu barca ar fi putut inchiria... ma rog.. sper sa nu fie vrajeala cu service-ul ca poate la anu mai dau o tura prin zona.
                    hmm...frumos in vourvourou....amestec de plaja nisip cu stanci

Comment

Corect. Plaja de pe o insula nelocuita vis-a-vis de vourvourou.

Comment

Dupa ce am citit reviewl lui @gibonul, asta vara in iulie am fost la scufundari cu Alantis.
                        Am platit 180 euro pentru 2 zile de scufundari, 2 scufundari pe zi, 2 persoane.
                        Pretul mi s-a parut f bun, in Thasos pentru acelasi lucru am platit 240 euro.

In prima zi pentru ca batea vantul si erau valuri pe coasta de vest, am fost la Porto Elea (Zografou).
                        A doua zi a fost calm plat si am fost la Kalogria.
                        In ambele zile au fost scufundari de la mal.

Per ansamblu a fost ok, copilul a fost multumit, eu da si nu prea.
                        Impresia mea este ca lipseste pasiunea si business-ul primeaza.
                        Si ca in orice business, nota de plata face diferenta de atitudine.

Dupa cum stiti, Theodora a murit in septembrie anul trecut.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 59 at 12:05 on 24-06-18.

No user is online now.
                        Working...
                        X