Announcement

Collapse
No announcement yet.

Diving in Filipine

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

La cererea lui Victor mi-am facut timp sa am pus mai multe poze din filipine - grupate in mai multe locatii, Coron, Bohol, Apo si cateva generale. Enjoy
    http://www.scubaboard.ro/forum/album.php?albumid=306
    http://www.scubaboard.ro/forum/album.php?albumid=305
    http://www.scubaboard.ro/forum/album.php?albumid=88
    http://www.scubaboard.ro/forum/album.php?albumid=304

Comment

Diving in Filipine

nu pot sa inteleg de ce va exaltati atat cu destinatia asta pe cand nu e nici pe departe pe ce pare sau poate este o parere proprie !
      sa bati atata drum pana in filipine si sa vina un "ciuciunghez" si sa ti ..... directia nu stiu cat de ok e!!
      o sa revin cu o recenzie referitoare la aceasta asa zisa insula "idilica"!!!

Nu am somn asa ca revin chiar acum!!
      Experienta Apo Island incepe cu agentul lor care raspunde la mail uri, cred ca are foarte multe de facut , de exemplu in schimbul de mail uri care l am avut , l am intrebat daca exista POS pe insula si nici macar s a sinchisit sa raspunda...
      O scurta descriere a insulei ati avuto mai sus, e aceeasi, nu s a schimbat nimic, doar cele 2 resorturi mari si late Apo Island Resort si Liberty !
      A.I.R practica urmatoarele preturi upper bungalow 2500 pesos/40 e si lower bungalow 2700 pesos/45 e, mai sunt si disponibile inca 2 variante , nu le cunosc in detaliu deci ma abtin!
      La preturile respective aveti incluse bungalow ul si atat , nimic mai mult, bungalow urile ca si pozitie sunt foarte bine amplasate dar pe cate bine dispuse sunt pe atat de mult sunt mobilate, nu exista dulap in camera, care cred ca ar fi destul de necesar datorita unor gecko destul de mari gen 25 cm , care in momentul in care se caca , chiar au de unde!!!!
      Upper bungalow are 2 scaune afara, gen terasa dar fara masa , adik ...poti sa stai bei ceva dar ar trebui sa asezi pe jos...ce mai lipseste cu desavarsire este si un "uscator" , o sarma sau ceva pe ce sa ti atarni niste haine ude, mi se pare absolut necesar dar in fine ....
      Asta a fost partea exterioara acum ar trebui sa intram in detalii, toaleta este echipata cu dus si chiuveta dar care nu mai functioneaza iar in schimbul acestora s a implementat sistemul nou , doua mini butoaie cu cu apa, unul cu apa sarata iar celalalt cu apa dulce, sunt de acord si cu astea cu toate ca pretul de 45 euro mi se pare mare dar stupoare la cele 2 butoaie ai doar o singura cana ca sa zic asa , deci cu ce iti torni apa in buda dupa ce iti faci nevoile cu aceeasi trebuie sa ti torni apa sa te speli pe dinti!
      Sincer mi se pare strigator la cer !!!
      Nu sunt genul care sa stea in 4 stele plus , am stat in bungalow de 8 dolari pe noapte dar ca sa platesi 45 euro ca sa stai pe o insula care e la vreo 15-20km de tarm, nu cred sa fie mai mult e ceva ce ma depaseste!
      Pentru cei care totusi vor sa mearga incerc sa ofer niste informatii, gen transfer, alte variante de cazare:
      -transferul de la aeroportul din dumaguete e atat de banal incat ei te taxeaza cu 7000 pesos dus intors, varianta de buget e : din curtea aeroportului se ia triciclu( gen tuk tuk)-maxim 120 pesos/triciclu- pana la terminalul de jeepney spre malatapaycare este "portul", locul de unde pleaca barcile spre apo island, de la terminalul respectiv oricum va urca ei in jeepney daca le ziceti apo island si va zic sa coborati unde trebuie, jeepney ul este 20pesos/pers- e extrem de putin dar atata face ), acum ajunsi la pier o sa fiti adteptati de o doamna foarte buna vorbitoare de limba engleza care face chitante de mana, transferul spre insula si inapoi este 1700 pesos/ barca, preturile sunt afisate oricum, sa luati si nr de mobil la care trebuie sa sunati sa programati cand sa vina sa va ia!
      Pe insula mai exista inca 3 homestay la care pretul este de 500 pesos pe noapte, de cinci ori mai ieftin( macar la banii astia nu mai ai asteptari), asa ca mai bine incercari sa va orientati inainte de a lua o decizie!
      Ca sa concluzionez transferul m a costat max 2000 pes in loc de 7000 cat vroaiu sa ma chargiuasca ei!
      Imi pare rau ca am pierdut atata timp si nu am zis nimic de diving dar a ajuns si timpul lui, nu stiu cum sa inserez un dracusor in tapatalku de aifon:
      Soooo , diving ul este ....ok dar nu mi s a parut nemaipomenit si nemaintalnit cum se precizeaza mai sus, sa o luam gradual ca sa zic asa :
      - ne am scufundat cu divecenter ul de la apo island ca am zis ca asa e frumos, cu toate ca in momentul in care am ajuns la liberty era nebunie de diveri, stiti cum e , vrei sa schimbi niste pareri sa socializezi, in schimb la apo island liniste si pace....
      - discutam cu dive instructorul , Renee care este un filipinez vorbitor de engleza, care din cate am inteles era si manager la divecenter, ne am pus de acord ca a 2a zi facem diving, zis si facut...
      - primul dive ok, nimic spectaculos, o testoasa , ceva specii de pesti, dar cum am mai zis nimic spectaculos, al doilea dive la fel, in afara de un frog fish pe care l a cautat de a innebunit , nu mai stia unde e, unde il vazuse acu 2 zile... aa si am mai vazut eu un cutle fish destul de mare... si cam asta a fost in prima zi, cu toate ca noi am mai cerut si al 3 lea dive dar au zia ca nu se poate azi ca poate maine si chestii de astea!!
      - a doua zi a pus capac , a fost mom cand am facut check out si am si plecat , ce s a intamplat de fapt, de dimineata inainte sa ne scufundam am facut cunostinta cu un DM pe nume Ruel si cu un cuplu de aussie , toate bune si frumoase pana la dive, banal de altfel in care DM mi se excita la maxim cand imi arata un clownfish sau cate o testoasa, ohh my god, eu am crezut ca face misto la inceput dar de fapt el rupea tancu cu aratatoru, cred ca se auzea de pe mainland cum semnaliza el )))....la primul dive ies afara cu 100 bar din 200 , deci daca aveam 240 nici nu mai schimbam tancu-mi se pare de kkt faptul sa te duci la un dive si sa scoti omu afara cu 100 bar chiar daca aveam vreo 55 min, adik, mai fa o tura sau ceva, a fost de tot rahatu....
      la al doilea dive am zis ca i bag octopusu undeva , primele 20 min foarte ok, dupa care se schimba curentul si ne bate in fata , el zice ca sa nu ne intoarcem o luam perpendicular pe recif cu un curent destul de puternic din stanga , ne bagam in shallow water gen 2 m cu un curent de balans de dute vino, ca deja nu mai stiam in ce parte vreau sa merg, in fata sau in spate, facem un run out catre barca si iesim la min 46 cu febra musculara si ametit de nu mai stiam de mine!
      Faza tare acuma vine, DM nici macar nu folosea computer, avea un ceas subacvatic si depth gauge ul, noi aveam fiecare dar cei 2 australieni nu aveau nimic fapt pt care mai mult nu ar fi trebuit sa i ia , adik macar sa nu riste si pielea altora, de aici am concluzionat ca cele 2 dive uri au fost mai mult de " asa ca sa fie"
      Comparatiile asupra faunei le am facut cu nordul Sulawesi ului( de acolo am venit in Filipine) ,nu se compara nici pe departe, problema in Filipine e ca au pescuit si au mancat tot, nu mai e cine stie ce!
      Daca am uitat ceva sau daca cineva doreste detalii, revin!

Comment

Nu stiu cum este acum in Apo dar ma indoiesc ca au dinamitat totul, acolo era o zona protejata foarte atent iar pescuitul putea fi facut doar de mica comunitate locala.

Gradina de corali soft de pe coasta sud estica a insulei era printre cele mai frumoase vazute de mine vreodata, cu foarte multe lucruri de vazut daca sti unde si la ce sa te uiti. In aceeasi masura, drift dive-urile din nord est unde curentii erau extrem de puternici mi s-au parut exceptionale cand bancuri de jacks the lasau fara lumina. In fine, scufundarile la Catedrala mi-au ramas si acum in minte, un loc mistic. acum fiecare cu standardele lui, nu stiu ce ai vazut in Sulawesi si ce te asteptai sa vezi in Apo.

Important este sa mergi relaxat in astfel de locuri si sa te bucuri atat de ce-i in apa cat si ce-i sub apa - mie mi-a reusit acolo, o insula idilica. Ca ai dat 45 eur este o jupuiala recunosc, eu am platit cam 15 - cum spunea cineva, este prost ala care da nu cel care cere! in albumele postate aici gasesti si imagini din apo inclusiv din bungalows - superbe! nu au avut dulap? nasol, dar ai vazut ca toate au balconul la 20m de mare si poti vedea asfintitul cu o bere San Miquel in mana?

In general cam peste tot este la fel, daca iti pot lua banii o vor face, important este sa cunosti pretul corect si sa-l si obtii.

poate ne spui ce ai vazut in sulawesi de a fost mult mai impresionant decat testoase, pesti broasca si clowni.

Comment

Diving in Filipine

De curiozitate, cand ai dat 15 euro, in ce an?
          Da , ok nu am ce zice de sunset si de restaurant, mancarea era cel putin senzationala , eu am postat ce nu a fost ok, daca doreste si altcineva sa mearga macar sa si faca o idee ce primeste la banii aia!
          Mai mult de atat , noi am facut un research inainte, cred ca
          chiar tu ziceai ca e ok sa suni inainte, din fotografiile de pe site ul celor de la apo island totul arata foarte bine si poti sa vezi si pe site ca preturile sunt cele mentionate!
          Nu contest ca au avut preturile mai joase dar se pare ca s a format clientela si acum sunt pusi pe facut bani, oricum propietarul este un australian care mai are inca vreo 4 hoteluri( resorturi) si o agentie de turism, deci stie ce face dar se pare ca nu mai vrea sa investeasca!
          Da , sunset ul e covarsitor, plaja e pozitionata pe vest, ca si pozitie apo island resort este cel mai bine amplasat, mult mai intim decat celalalt!
          Nu au dinamitat tot, ei tot o dreg cu varianta ca acuma comunitatea de pe insula pescuiesc doar in nord iar in celelalte zone fac doar speare fishing, dimineata ii vezi cum pleaca sa si procure hrana din ziua respectiva!
          In Indonezia am vazut pescadoare filipineze , ghizii de diving ne ziceau ca in ultima vreme sunt din ce in ce mai multe, concluzia e simpla...
          Nu vreau sa creez o polemica aici, deci nu voi mai posta nimic referitor la apo island, a fost experienta noastra, mai putin ok dar bine macar ca nu platisem dinainte vreo 5 nopti...
          Sa vedem de ce avem parte mai departe!!!

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 95 at 14:20 on 18-05-19.

No user is online now.
          Working...
          X