Announcement

Collapse
No announcement yet.

Panglao Island

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Panglao Island

Panglao este o insula destul de mare dar care este legata de Bohol printr un pod deci este destul de usor de ajuns si fara cine stie ce mari costuri. Puteti opta sa ajungeti ori cu zbor din Cebu la Tangbilaran iar din Tangbilaran un jeepney pana in Panglao ori daca veniti cu ferry ul din Dumaguete in Tangbilaran.
    Insula are mai multe plaje dar cea cu cel mai bun marketing este Alona Beach, aici totul este si mai scump decat in alte parti dar si majoritatea divecenter urilor sunt aici, cazarile oscileaza de la 1400-6000 pesos/zi in resorturi cu vedere la mare dar daca intrati in interior cu 50 metri se gasesc cazari intre 500-800 pesos/zi.
    Ca sa fie gen Lonely Planet, “our pick” a fost un “resort” cu vreo 6 bungalow uri cu vedere la plaja unde am platit 2000 pesos/zi, locatia se numea Playa Blanca de Asteria, apartinea unei localnice, nu e super senzatie dar avea cea mai buna mancare sic ea mai ieftina si mai mult de atat in fiecare seara aveam muzica live (mok) de la restaurantul vecin.
    Divecentere sunt destule si pentru toti, preturile sunt relative la fel cu foarte mici variatiuni, noi ne am scufundat cu SeaQuest, destul de buni , nimic de reprosat, aveau barci din belsug, asta a facut si diferenta, la celelalte vazusem numa zodiace mici si pe ce valuri erau dute cu alea la scufundari.De obicei erau trip uri de 2 scufundari si mai rar de 3, majoritatea se fac in jurul insulei Balicasag unde cica sunt cele mai bune dive site uri , asa si este, fata de cele din Panglao sunt mult mai ok, bogate in fauna, fara prea multi curenti.
    Exista un site “Black Forest” foarte laudat in comunitate dar trebuie sa te duci la 50 m , cica ar fi corali negri si se vad doar in conditii de vizibilitate maxima, noi am aflat dup ace ne am scufundat ca am intrebat ce atata exaltare cu locul ala si atunci ne au explicat faptul ca trebuie mers mai jos.
    Referitor la preturile /scufundare ele oscileaza intre 1200-1500 pesos si exista resorturi care au si divecenter care pot face niste preturi foarte joase la camere in cazul in care te scufunzi cu ei deci e ideal sa da ti niste mail uri inainte sa ajunge ti in zona.Deobicei pe net nu am gasit decat cele mai scumpe variante , atat la cazare cat si la diving asa ca noi am mers la fata locului.
    Urmeaza sa fac si un album cu poze din zona dar inca nu am descarcat nimic.
    Oricum insula si zona in sine este foarte chill, tinand cont si de faptul ca noi am fost in plin an nou chinezesc.Recomand un sejur de 3-4 zile pe insula, mai mult nu stiu daca ai ce face.
    Era sa uit, aici am intalnit un grup de coreeni foarte dusi cu pluta din punctual meu de vedere, ideea era ca se scufundau foarte ciudat , scufundarile lor durau max 30 minute la maxim 20m adancime, surface interval de 30 minute si dupa aia iarasi in apa , deci in timp ce noi faceam 3 dive uri ei faceau 5!))

N-ai ajuns la Dealurile de Ciocolata? Sanctuarul cu tarsieri? Are pe drum spre Dealuri o locatie excelenta, Cocohuts ii spune, in mijlocul junglei langa rau, noaptea auzeai toate lighioanele padurii cum caraiei, maraie, piuie si miauna. unele afara altele in camera spectaculos

Comment

Panglao Island

sincer am "ratat" ca sa zic asa dealurile si tarsierii din proprie initiativa, am mers axati pe diving, plaja si relax ca am vazut de la temple, palate regale, muzee nationale, rezervatii naturale cu macaci negra si specii endemice de mi au dat pe ochi!
      am inteles ca iti fac si primire cu dansuri la dealurile respective iar la tarsieri vor sa faca o ferma de kopi luwak cu ei!
      dar tot din auzite pot sa zic ca as recomanda locurile de care zici tu!

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 95 at 14:20 on 18-05-19.

No user is online now.
      Working...
      X