Announcement

Collapse
No announcement yet.

Inceputul unei cariere de scafandru profesionist

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Inceputul unei cariere de scafandru profesionist

Salut tuturor! Ma pasioneaza de ceva timp scufundarile desi sunt la nivelul de incepator. Am facut mult snorkelling si freediving si vreo trei scufundari cu echipament complet. M-ar interesa sa incep o cariera in scuba diving, si sa imi fac cursurile anul acesta. Ce m-ar interesa ca si cariera ar fi ori scufundari cu turisti de genul "discovery dive" ori ceva pe domeniul stiintific de explorare sau implicare pe domeniul ecologiei. Am absolvit facultatea de ecologie. Desi aceastea ar fi ideile de baza m-ar mai interesa orice alta oportunitate ce ar putea aduce un venit, chiar daca ar presupune o relocare - momentan locuiesc in Bucuresti. Stie cineva pe aici cam in ce modalitate se poate lucra pe aceste lucruri in cazul in care ai cursurile facute? Sunt angajatori, la noi in tara sau in Grecia, ce angajeaza scafandrii pentru scufundari de agrement cu turistii? In domeniul stiintific, acela de explorare, aveti o idee unde as putea incepe o cautare ? Va multumesc.
    Last edited by dreamydolphin; 14-03-19, 15:35.

Salut. Nu vreau sa te dezamagesc, poate tu o sa ai noroc mai mult ca altii. In general o cariera in scuba diving implica sa ai propriul tau dive center. Ca sa iti iei brevetele/certificarile, ai doua variante: 1. platesti pentru ele (implica sa ai bani destul de multi); 2. gasesti vreun internship la vreun dive center, care sa te faca divemaster PADI (mi se pare ca la NAUI trebuie sa fii Instructor Assistant ca sa faci Discover Scuba Diving cu clientii pentru ca divemaster-ul NAUI are atributii nitel diferite).

In general cine vrea sa faca DSD cu clienti este genul de om care incearca sa capete experienta cat mai multa in ideea de a deveni instructor. De-asta exista pe langa dive centere foarte multi voluntari pe principiul "eu am nevoie de experienta, vin cu munca fizica si cu ceea ce stiu sa fac, divecenter-ul imi asigura cazare, masa si instructaj". Si ziua voluntarului incepe dis-de-dimineata si nu se-ncheie in momentul cand a plecat ultimul client ci dupa ce au fost re-verificate toate echipamentele si au fost umplute buteliile pentru ziua urmatoare. Nu exista weekend-uri.

Divemasterii PADI de pe barcile din Egipt nu cred ca erau platiti de proprietarul barcii, cred ca traiau din bacsisurile care se dau la sfarsitul safari-ului. Viata grea, tot timpul pe mare, munca multa de dinainte sa rasara soarele si pana noaptea tarziu. Si destul de slab platita avand in vedere ca se colectau cam 25-30 de euro de client, erau cam 20-22 de clienti pe barca timp de o saptamana, si echipajul avea 1 capitan, 1 bucatar, vreo 3-4 marinari si vreo 3 divemasteri... fa si tu un calcul cam cat revine de fiecare, presupunand ca ar imparti in mod egal (ceea ce nu prea cred, parerea mea este ca grosul se duce la capitan). La fel, nu exista weekend-uri.

Nici sa ai propriul tau divecenter nu e vreo afacere extrem de profitabila. Mai degraba este genul de afacere de familie. In primul rand trebuie sa fii instructor - si asta nu se face peste noapte. In al doilea rand trebuie sa fii intr-o zona care sa permita genul asta de activitate. De preferat o tara exotica, unde sezonul mort sa nu fie prea lung - sau chiar deloc. Marea Neagra-i rece si tulbure, si chiar daca are niste epave despre care unii zic ca ar fi interesante, nu se prea inghesuie lumea. Nici apele dulci din Romania nu prea au potential. Nu o sa prea vezi pe-aici pe la noi nici lacuri limpezi ca-n Austria, nici divespoturi ca Silfra (Islanda), nici cenote cu apa limpede si cu sute de kilometri de galerii ca-n Yucatan. Exceptiile de la regula sunt foarte putine. In alta ordine de idei costurile intretinerii echipamentelor sunt mari. Iti trebuie propriul tau compresor, si nu unul mic si ieftin ci unul capabil sa umple multe butelii intr-un interval de timp scurt - si asta costa mult. Iti mai trebuie si-un sediu, si costa si asta. Poti sa reduci din costuri daca faci cursuri de tehnician pe servisare de detentoare, veste etc. Tine seama ca un divecenter fara o barca e destul de naspa, o barca bunicica e scumpa iar intretinerea ei cam arde la buzunar.

In ceea ce priveste explorarile, cel putin la noi in tara am exemplul explorarilor de pesteri/galerii scufundate - si hobby-ul asta nu aduce bani ci inghite bani. Si nu putini. Ca sa ajungi sa faci explorari/scufundari de dragul stiintei inseamna sa ai cel putin un proiect pe care sa lucrezi, si tare mi-e teama ca scufundarile n-o sa fie nici macar 10% din timpul alocat proiectului, in schimb munca de birou/laborator si prezentarile in PowerPoint o sa-ti manance restul de timp.

Repet, nu vreau sa te dezamagesc pentru ca norocul le surade celor curajosi. Iti doresc s-ajungi sa lucrezi pentru Fundatia Cousteau! Pe bani, nu ca voluntar .

P.S. Mai exista si varianta scafandrilor comerciali (adica cei brevetati sa faca lucrari sub apa), dar nu cred ca vrei asta. Alt sistem de certificare, alte cerinte, cu totul si cu totul alte obiective atunci cand te scufunzi. Cauta pe-aici pe forum, exista destule informatii referitoare inclusiv la subiectul asta.

P.P.S. Vezi ca forumul asta-i cam mort, fata de ceea ce era prin 2010-2012. Nu stiu unde-or fi plecat toti...
    Last edited by MadWolf; 15-03-19, 11:50.

Comment

Multumesc mult pentru raspunsul lung si detaliat Madwolf! Nu ma descurajez eu asa usor! Ce ma gandeam eu ca si variante la ce ai spus tu mai erau scufundari pe contract -platite la job, nu la timp- de a scoate ceva la suprafata (sau cu alt obiectiv) sau alta varianta ar fi angajat la un "resort" de vacanta undeva in Grecia, gen sa te scufunzi cu turistii ce vor sa aiba primele experiente de scuba diving. Nu crezi ca ar fi viabile si aceste variante? Iar referitor la explorare, ma gandeam poate stii tu sau cineva niste ONG-uri , la noi sau in afara, care ar putea fi dispuse sa plateasca scafandrii pentru a explora ceva. Asa sa fie cu Fundatia Cousteau!
      Last edited by dreamydolphin; 22-03-19, 18:46.

Comment

Scufundari platite la job ca sa scoti ceva la suprafata -> scafandru comercial. Astia-s cei brevetati sa faca lucrari sub apa pe baza de contract. Noi, ceilalati, suntem "recreationali", indiferent daca doar ne dam cu butelia in spate printre pestisori si corali, scufundam turisti, exploram epave / pesteri sau incercam sa scoatem barca pe care a scufundat-o artistic, intr-o balta, prietenu' lu' cumnatu'.

Dupa cum spuneam mai sus, la chestia cu angajatul ca sa scufunzi turistii / clientii resortului e cam inflatie de personal si se face mult voluntariat tocmai in ideea ca cei care fac asta capata experienta pentru a trece de la calificarea de divemaster la cea de instructor. Dar... mai cauta, cine stie de unde sare iepurele. In Mexic am vazut un fel de "dive center" unde angajatul freca duda toata ziua, iar cand avea treaba, scufunda turisti in piscina hotelului. Nu stiu ce statut avea tipul acolo, cine si cum ii punea echipament si sediu la dispozitie plus alte detalii. Cine stie, da o cautare, poate afli de pe net. Resortul se chema "Riu Lupita".

Si da, stiu si vreo doua ONG-uri care se ocupa cu explorari, dar... oamenii care exploreaza chestii in cadrul lor sunt voluntari, isi cumpara echipamentul din banii lor, isi platesc drumul, masa si cazarea, isi platesc si cursurile de certificare/brevetare pentru respectivul tip de scufundari, au joburi stabile (mai mult sau mai putin anoste) din care isi finanteaza hobby-ul de a explora, se mandresc pe la un fel de congrese cu ce-au explorat si... cam atat.

Comment

Multumesc mult de tot Madwolf pentru informatii! Am sa mai caut si eu. Daca poti, da-mi si mie te rog numele ONG-urilor alora, eu pe facebook sunt Andy Black, poate mai vorbim si pe acolo. O zi faina sa ai! ><

Comment

Apropo de ceea ce discutam, arunca o privire la revista asta: https://xray-mag.com/pdfs/mags/X-Ray90_locked.pdf

Paginile 61-63. Exact situatia descrisa de mine: munca multa si neplatita la un centru de scufundari.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 95 at 14:20 on 18-05-19.

No user is online now.
            Working...
            X