Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cursuri Freediving 2011 - AIDA Freediver 2 si 3 stele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cursuri Freediving 2011 - AIDA Freediver 2 si 3 stele

Si in acest an vom continua cursurile de freediving AIDA, cea mai importanta organizatie internationala de profil din lume.

Am postat separat informatii utile despre ce este Asociatia Internationala pentru Dezvoltarea Apneei (AIDA), discipline si sistem educational aici

http://www.scubaboard.ro/forum/showp...34&postcount=3

Cum datele cursurilor nu s-au schimbat de anul trecut, reiau informatia anterioara - pentru a va putea face o parere legata de fiecare nivel de curs, mai jos o scurta descriere:

o nivelul introductiv AIDA* (AIDA 1 STEA) pentru începătorii fără cunoştinţe despre apnee. Adresat celor care doresc să încerce pentru prima dată scufundările libere. Un curs excelent pentru „curioşii” care nu cunosc lumea subacvatică.
    o nivel începători AIDA ** (AIDA 2 STELE) pentru începătorii familiarizaţi cu scufundările fie în scuba ori snorkel şi care doresc să-şi însuşească cunostinţele de bază pentru scufundările libere în condiţii de siguranţă. Un curs excelent pentru pasionaţii de sporturi subacvatice nu doar apneisti la început de drum;
    o nivel intermediar AIDA *** (AIDA 3 STELE) pentru freediveri cu experienţă de bază care au deja nivelul AIDA ** (sau echivalent) şi doresc să aprofundeze atât teoretic cât si practic adâncimile freediving-ului. Un curs pentru pasionaţii de apnee care vor sa îşi folosească cunoştintele într-un mod regulat la adâncimi la limita recreationalului si chiar...sub aceasta (25-30m);

Cursurile au trei componente majore:
    - sesiuni teoretice
    - sesiuni bazin
    - sesiuni apa deschisa

Materiale de curs vor fi puse la dispozitia participantilor, in limba romana. De altfel, tot cursul este facut in limba romana (sau engleza, la cerere)
    Cerintele si standardele minime de participare sunt disponibile la cerere. Pentru inscriere un certificat medical NU este absolut necesar insa il recomand cu caldura.

- Curs AIDA * Freediver - organizat doar la cerere, pentru incepatorii cu adevarat...incepatori!

Curs AIDA ** Freediver
    Perioada: iunie-iulie 2011
    Locatie: - sesiunile de teorie si bazin in Bucuresti, la IDM si/sau Floreasca, posibil Lia Manoliu, la bazinul de sarituri; sesiunile de adanicime vor avea loc in luna iunie/iulie fie la Marea Neagra, fie in Egipt. Sesiunile de bazin si teorie, vor fi stabilite exact in functie de programul participantilor, fie seara in cursul saptamanii, ori in weekend.
    Numar participanti: numarul maxim per grup este de 4 participanti, minim 2 ca sa aiba si valoare ca experienta reciproca cu un alt cursant. Daca vor fi mai multi doritori, voi organiza 2 sesiuni.
    Echipament: masca de scufundari si labe (nu sunt necesare labe speciale de freediving). Pentru Marea Neagra, o sa fie necesar si un costum de neopren si centura cu greutati, daca nu aveti vom putea inchiria.
    Pret: 499 RON, cu factura de PFA deca este necesar!

Curs AIDA *** Freediver - acest curs se poate face doar dupa sau combinat cu cursul AIDA ** Freediver si numai dupa indeplinirea cerintelor minime (examen si abilitati) de la nivelul anterior de 2 stele.
    Perioada: iulie-iulie 2011
    Locatie: - sesiunile de teorie si bazin in Bucuresti, la IDM si/sau Floreasca; sesiunile de adanicime vor avea loc in luna iunie/iulie fie la Marea Neagra, fie in Egipt. Sesiunile de bazin si teorie, vor fi stabilite exact in functie de programul participantilor, fie seara in cursul saptamanii, ori in weekend.
    Numar participanti: numarul maxim per grup este de 4 participanti, minim 2 ca sa aiba si valoare de experienta reciproca cu un alt cursant. Daca vor fi mai multi doritori, voi organiza 2 sesiuni.
    Echipament: masca de scufundari si labe (SUNT necesare labe speciale de freediving). Pentru Marea Neagra o sa fie necesar si un costum de neopren si centura cu greutati, daca nu aveti vom putea inchiria.
    Pret: 849 RON daca se face combinat AIDA ** si AIDA ***. Daca se face separat, pretul este de 499 RON.

Pentru sesiunile de la mare variantele sunt urmatoarele:
    - Marea Neagra, incepand cu luna mai, daca conditiile o vor permite. Alternativa este un sejur de 7 zile in Egipt cu plecarea de pe 4 sau 11 iunie 2011, in Dahab - in deja faimoasa expeditie FREE (Freediving Romania Expedition to Egypt!) 3, deja la a treia runda! Pretul undeva la 400-450 EUR, all inclusive si fara costuri ascunse.

Pentru inscrieri va rog sa imi trimiteti mesaj privat pentru a discuta detaliile.

Ape limpezi si mult aer curat!

Sergiu
    Instructor AIDA

Diving on Natural Twin Tanks

Adaug aici ca trebuie sa finalizam si cursul AIDA 2 Stele cu cei patru cursanti care au inceput teoria si bazinul anul trecut - va stiti voi!

Comment

UPDATE

Cursul AIDA 2* se va organiza in weekendul 15-17 iulie, in Bulgaria, zona Shabla (Tyulenovo, Belgarovo). Numar limitat de participanti la acest curs, mai sunt 2 locuri disponibile.

Cursul AIDA 3* se va organiza in acelasi weekend, aceeasi locatie doar pentru cei care au facut deja cursul AIDA 2* sau au o certificare echivalenta. Vom face doar partea de bazin si teorie iar adancimea in Grecia. Cine nu poate participa, nicio problema facem fie in Grecia fie la intoarcere tot in Bulgaria, unde avem posibilitatea de a iesi in larg cu barca pentru a gasi cei 24m adancime necesari pentru a promova cursul AIDA 3*.

Costurile suplimentare de cazare sunt de cca 7-10 EUR de persoana pe zi in conditii decente (deh, este Bulgaria!).

In functie de interes, posibil sa fac doua cursuri distinte pentru 2* in doua weekenduri - va rog sa imi dati mesaj pe PM sau email pentru cine doreste sa faca cursul (cursurile).

Sergiu Serban
      Instructor Freediving AIDA

Comment

felicitari tutror celor care au venit la curs si in special celor care au avut rezultate surprinzatoare!!!
        personal am fos dezamagit de ce am [ne]reusit pe acolo; e prima data cand mi se trage un semnal de alarma de cand fac freediving [desi probele le-am trecut...]
        e drept ca nu fac fata bine la caldura, dar adevarul e ca stilul de viata stresanta pe care il duc isi spune cuvantul
        ce este ingrijorator, este ca daca de fumat ma pot lasa, de probleme si de stres nu pot, pentru ca nu depinde de mine; si freedivingul e foarte influentat de stres
        felicitari inca odata celor care au surprins in mod placut
        Last edited by vali; 18-07-11, 22:44.

Comment

Nene Vali cu ambitie si perseverenta se rezolva multe, si putina incurajare din partea celor din anturaj.
          Felicitari tuturor si in special felicitari fetelor care au terminat cu aida 2 stelute , urmatorul pas 3 stelute, da?

Comment

Un weekend excelent, obositor cel putin pentru mine dar l-as repeta imediat! Am avut parte de o vreme excelenta, mare primitoare, o locatie foarte buna si un grup nemaipomenit!

Au aparut oameni noi in grupul de freediving si acest lucru este de remarcat. De rezultate nu vreau sa spun prea multe pentru ca nu este o competitie. Trebuie totusi sa mentionez ca avem in grup o noua tanara speranta, Roxana, cu rezultate remarcabile de la primele incercari - peste 3min 20 sec apnee statica si peste 16m adancime. Doar daca ar avea si un pic mai multa rabdare atunci toate rezultatele ei vor fi "curate"!

ne revedem in august la urmatoarele cursuri

Comment

A fost un week-end super! Atmosfera de curs, dar in acelasi timp ca intre prieteni. Sa tot faci cursuri asa. Programul pregatit de Sergiu ne-a facut pe toti sa ne mobilizam, sesiuni de teorie, bazin, mare si din nou teorie, bazin, mare... 2 zile pline. Roxana ne-a surprins pe toti Chiar si ea a fost surprinsa de ce poate si s-a molipsit. Cum spunea si Trai, inca unul (scafandru) convins incet, incet se mareste grupul vesel. Acum, dupa ce am trecut si proba de adancime, nu pot spune decat ca mai vreau Cred ca senzatiile prin care treci acolo jos (in drum spre jos si pe urma inapoi sus) sunt diferite pentru fiecare. Eu stiu ca mi-a fost bine, dupa ce am trecut de termoclina apa rece m-a surprins un pic, contrar asteptarilor a fost o surpriza placuta, simteam presiunea dar m-am relaxat, am vazut nisipul si m-am intors, parca drumul in sus a fost mai lung si gura de aer de dupa cu atat mai "dulce". Minute in sir dupa am avut o stare de euforie Foarte important pentru mine a fost ca m-am simtit tot timpul in siguranta. Multumesc Sergiu! Din pacate la static nu am reusit sa trec de 2 min si un pic. Abia dupa ce imi reuseste si asta (cu rabdare) o sa ma gandesc la 3***

Comment

Felicitari!!!
                In special pentru cei cu 2* dar si colegilor de la 3 care au trecut prin probe lejer.
                Mare placere sa vezi pe in apa pe cineva "de acolo". Imi pare rau baietii cu aer comprimat in spate, daca erati cu noi ati fi fost martori la o regasire emotionanta. Posibil ca Roxana (nu ii stiu nick-ul pe forum) s-a plimbat cu buteliile pe fundul marii pana acum ca sa ne gaseasca... Grija mare de ea la apa ca i ambitioasa pe masura talentului!
                Valica, duont uari! Pai la varsta, stilul de viata, stresul, lipsa de antrenament, fumat ca turcu'...sa zici sar'mana cu rezulatatele astea. Te ai descurcat beton!
                Locatia nota 10!
                Pescuiala cu harpon nota 11! Da domnilor vegetarieni, m am lins pe deshte de bun. Si culmea, marea a ramas la fel de sanatoasa si frumoasa fara cativa baboi dupa plecarea mea.

Comment

Data viitoare Traian , ma gasesti in aceiasi locatie de Vineri 22 pina pe 24, asa ca va asteptam

Comment

Marga are acum competitie la varf, cand o sa vina vremea sa stabilim si primele recorduri nationale feminine de apnee! In antiteza cu tinerele sperante, Marga a luat freediving ul pas cu pas, la fel si adancimile, duminica coborand la 10, 12, 14 si apoi 18 si ceva de metri cu o tehnica perfecta in ciuda curentului si termoclinei. la urmatorul egipt/grecia in conditii perfecte vom vedea fetele noastre coborand cu mult peste limitele recreative ale ...Open Water Scubadiver, ca sa nu zic Advanced OWD!

Comment

M-a impulsionat mult a doua incercare cand am reusit sa trec de 10. Nu mai fusesem sub 10 si era un "prag" pe care nu credeam ca pot sa-l trec. Iar acum ma gandesc cum sa ajung la 20 sa stau un pic acolo si sa merg mai departe Altfel, "nu este o competitie". E chiar o placere Cum am vazut si in we, fiecare vrea sa-si depaseasca propriile performante, incurajandu-i pe ceilalti sa faca la fel.

Comment

Originally posted by magreen View Post
                        M-a impulsionat mult a doua incercare cand am reusit sa trec de 10. Nu mai fusesem sub 10 si era un "prag" pe care nu credeam ca pot sa-l trec. Iar acum ma gandesc cum sa ajung la 20 sa stau un pic acolo si sa merg mai departe Altfel, "nu este o competitie". E chiar o placere Cum am vazut si in we, fiecare vrea sa-si depaseasca propriile performante, incurajandu-i pe ceilalti sa faca la fel.
                        din umila mea experienta iti spun ca in grecia o sa dobori douazeciul
                        conditiile unei ape calde si limpezi iti vor permite sa ti capul in pozitie corecta [adica sa nu te uiti spre fundul apei DELOC] si sa faci si un freeflow considerabil [ejuta enorm]
                        daca la bulgari ai coborat 18m, atunci, folosind aceste tehnici si avand o masca minima, eu cred ca vei trece la PB 24-25m fara probleme
                        apreciez f mult ca o iei gradual; adancimea e mai complicata decat toate da e si cea mai frumoasa

Comment

Margareta din pacate nu mai vine in Grecia dar observ cu placere ca are un poza noua! asteptam cu placere sa isi adauge si certificarea AIDA 2 Stele la profil!

Comment

Originally posted by Sergiu View Post
                            asteptam cu placere sa isi adauge si certificarea AIDA 2 Stele la profil!
                            Done!

Comment

Originally posted by Sergiu View Post
                              Margareta din pacate nu mai vine in Grecia ....
                              of ce veste proasta

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 95 at 14:20 on 18-05-19.

No user is online now.
                              Working...
                              X