Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cursuri Freediving 2010 - AIDA 2** Freediver

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cursuri Freediving 2010 - AIDA 2** Freediver

Incep un nou subiect legat de cursurile de freediving, ca sa fie mai usor de urmarit.

Am postat separat informatii utile despre ce este Asociatia Internationala pentru Dezvoltarea Apneei (AIDA), discipline si sistem educational aici

http://www.scubaboard.ro/forum/showp...34&postcount=3

Ce se ofera:
    - cursuri de apnee recreationala cu certificare AIDA, dupa standardele si cerintele minime ale celei mai importante organizatii de profil

o nivelul introductiv AIDA* (AIDA 1 STEA) pentru începătorii fără cunoştinţe despre apnee şi care doresc să încerce pentru prima dată scufundările libere. Un curs excelent pentru „curioşii” care nu cunosc lumea subacvatică. Cerinţele şi performanţele minime pentru obţinerea acestui brevet sunt prezentate în tabel;
    o nivel începători AIDA ** (AIDA 2 STELE) pentru începătorii familiarizaţi cu scufundările fie în scuba ori snorkel şi care doresc să-şi însuşească cunostinţele de bază pentru scufundările libere în condiţii de siguranţă. Un curs excelent pentru pasionaţii de sporturi subacvatice nu doar apneisti la început de drum. Cerinţele şi performanţele minime pentru obţinerea acestui brevet sunt prezentate în tabel;
    o nivel intermediar AIDA *** (AIDA 3 STELE) pentru scufundătorii cu experienţă de bază care au deja nivelul AIDA ** (sau echivalent) şi doresc să aprofundeze atât teoretic cât si practic adâncimile freediving-ului. Un curs pentru pasionaţii de apnee care vor sa îşi folosească cunoştintele într-un mod regulat la adâncimi sub limitele skin diving-ului. Cerinţele şi performanţele minime pentru obţinerea acestui brevet sunt prezentate în tabel;

Cursurile au trei componente majore:
    - sesiuni teoretice
    - sesiuni bazin
    - sesiuni apa deschisa

Materiale de curs vor fi puse la dispozitia participantilor, in limba romana. De altfel, tot cursul este facut in limba romana (sau engleza, la cerere)
    Cerintele si standardele minime de participare le atasez si aici, in document word. Pentru inscriere un certificat medical NU este absolut necesar insa il recomand cu caldura.

- Curs AIDA * Freediver - organizat doar la cerere, pentru incepatorii cu adevarat...incepatori!

Curs AIDA ** Freediver
    Perioada: 17 aprilie - 15 mai 2010
    Locatie: - sesiunile de teorie si bazin in Bucuresti, la IDM si/sau Floreasca; sesiunile de adanicime vor avea loc in luna mai fie la Marea Neagra, fie in Egipt (vezi mai jos). Sesiunile de bazin si teorie, vor fi stabilite exact in functie de programul participantilor, fie seara in cursul saptamanii, ori in weekend.
    Numar participanti: numarul maxim per grup este de 4 participanti, minim 2 ca sa aiba si valoare de experienta reciproca cu un alt cursant. Daca vor fi mai multi doritori, voi organiza 2 sesiuni.
    Echipament: masca de scufundari si labe (nu sunt necesare labe speciale de freediving). Pentru Marea Neagra in mai, o sa fie necesar si un costum de neopren si centura cu greutati, daca nu aveti vom putea inchiria de la colegii scubisti.
    Pret: 499 RON, cu factura de PFA deca este necesar!

Curs AIDA *** Freediver - acest curs se poate face doar combinat cu cursul AIDA ** Freediver si numai dupa indeplinirea cerintelor minime (examen si abilitati) de la nivelul anterior de 2 stele.
    Perioada: 17 aprilie - 30 mai 2010
    Locatie: - sesiunile de teorie si bazin in Bucuresti, la IDM si/sau Floreasca; sesiunile de adanicime vor avea loc in luna mai fie la Marea Neagra, fie in Egipt (vezi mai jos). Sesiunile de bazin si teorie, vor fi stabilite exact in functie de programul participantilor, fie seara in cursul saptamanii, ori in weekend.
    Numar participanti: numarul maxim per grup este de 4 participanti, minim 2 ca sa aiba si valoare de experienta reciproca cu un alt cursant. Daca vor fi mai multi doritori, voi organiza 2 sesiuni.
    Echipament: masca de scufundari si labe (nu sunt necesare labe speciale de freediving). Pentru Marea Neagra in mai, o sa fie necesar si un costum de neopren si centura cu greutati, daca nu aveti vom putea inchiria de la colegii scubisti.
    Pret: 849 RON daca se face combinat AIDA ** si AIDA ***. Daca se face separat, pretul este de 499 RON.

Pentru sesiunile de la mare variantele sunt urmatoarele:
    - Marea Neagra, incepand cu luna mai, daca conditiile o vor permite. Alternativa este un sejur de 7 zile in Egipt cu plecarea in 8 mai 2010, Hurgada, intr-un program organizat de Serban Ionescu, similar cu cel de aici
    http://www.scubaboard.ro/forum/showthread.php?t=1250
    la un pret de cca 400-500 EUR de persoana/sejur. Pentru Egipt trebuie sa ne miscam relativ rapid.

Pentru inscrieri va rog sa imi trimiteti mesaj privat pentru a stabili detaliile.

Ape limpezi si plamani curati!

Sergiu
    Instructor AIDA

eu ma inscriu pentru 2*, dar nu in floreasca....prefer de departe bazinul din ploiesti,iar pentru IDM nu cred ca are sens sa imi scot abonament, atata vreme cat certificare inseamna doar o sesiune la bazin...
    pentru egypt ma inscriu de acum fara rezerve....

Comment

Vreau sa fac si eu ambele cursuri. Poti sa ma adaugi la lista de cursanti.. Cat despre Egipt vs. Marea Neagra, as prefera Egiptul )

Comment

Update - pana acum s-au inscris ferm 6 persoane inclusiv Vali care insa vrea la Ploiesti. Daca sunt cel putin 2 cursanti la Ploiesti (Bast?) pot sa fac un curs separat pentru voi acolo iar pentru restul la Bucuresti intr-o singura grupa (daca raman 5 sau mai putin), in doua grupe daca numarul creste.

Incepem cursul weekendul urmator, pe 17 aprilie 2010, cu prima sesiune de teorie si bazin - locatia o voi anunta pana la sfarsitul saptamanii, duminica 11 aprilie, data limita pana la care mai astept inscrieri.
        - pentru apa deschisa, ar fi ideal sa facem saptamana de Egipt, mai ales ca sunt deja 3 dintre voi interesati. Din pacate pachetul oferit de Serban Ionescu nu mai este de actualitate pentru ca ei vor merge pe 24 aprilie, cam din scurt. Dar putem sa mergem independent in luna Mai si sper sa pot obtine un pret foarte bun daca suntem un grup de 8 - 10 persoane (am pus la numar si jumatatile noastre mai frumoase!) Revin cu o oferta concreta de pret si locatie tot pana duminica.
        - inscriere - pentru a incepe cursul trebuie sa semnati doua documente pe care le veti primi pe email. Cel medical, daca raspundeti la oricare dintre intrebari cu DA, atunci trebuie sa aveti si un control medical/confirmare de la medic ca sunteti apti pentru scufundari.

Atat pentru moment, daca sunt intrebari raspund cu placere aici ori pe email sau telefon.

pe curand

Sergiu

Comment

cred ca si bast o sa vrea tot la ploiesti

Comment

Dap
            Personal mi-ar conveni sa fac cursul la Ploiesti, pentru ca probabil se va derula mai tarziu, si poate intre timp reusesc si eu sa strang cashul ... si... ma rog din alte motive

Comment

bast trebuie sa iti iei neopren....

Comment

imi iau si dala.
                Last edited by bast; 07-04-10, 11:50.

Comment

si eu caut costum. Daca gasiti oferte bune pls. da-ti un semn.

Am mai scris intr-un thread:

"Am verificat Elios si Orca dar par cam scumpe.
                  De la Mares imi place Extrem 5.5 http://pureinstinct.mares.com/produc...wetsuits&id=23
                  De la Cressi : Gara 5.5 http://www.cressisub.it/2009/SchedeVedi.asp?id=577
                  De la Omer : http://www.scubastore.com/?action=li...la=&idioma=eng

Stiti si de alte modele care sa aiba grosime variabila (mai subtiri in zonele unde ai nevoie de mobilitate si mai groase pe spate si piept) ?

Care o fi diferenta intre tipul de neopren opencell si ULTRASTRETCH (la mares) ?"

Pe diverse forumuri vad review-uri foarte OK la Cressi. Cica se potrivesc f. bine ca marime (folosind tabelele lor de marimi), sunt calduroase si rezistente.

Comment

bast, dupa ce a cam facut frigul in bazin la ploiesti, a hotarat ca, macar un shorty de 3mm ar fi ok pentru el....
                    la acel tip de costum ne refeream

Comment

asteptam cu nerabdare termenii si conditiile pentru partea de CWT din egypt...

Comment

Dupa discutii cu cativa dintre voi, pot deja sa dau cateva coordonate mai exacte, maine insa astept de la tour operatorul care opereaza liniile charter o reactie daca pot primi un discount la preturile afisate mai jos, in link, care sunt standard si toate agentiile din tara le ofera. De mentionat ca in link sunt ofertele pentru 1 mai ceea ce nu ni se potriveste, plecarea este planificata pentru 15 mai 2010 si destinatia Sharm sau Dahab si durata de 7nopti/8 zile . In pret sunt incluse avion, taxa aeroport, cazare cu mese (probabil demipensiune) si singurul cost suplimentar o sa fie taxa de viza (15 eur).

Ofertele sunt suficiente, dar ne vom orienta pentru ceva in zona 350-400 EUR de persoana ca sa nu fim in camp la km de mare dar nici sa spargem banca si sa platim inutil pentru nu stiu ce Ultra All Inclusive mai ales ca nu mergem acolo sa ne ingrasam!

Pentru a putea obtine o reducere, trebuie sa stiu cu aproximatie cati sunt interesati. Pana acum am confirmari (relativ) ferme pentru cca 8-10 persoane (am inclus jumatatile noastre, unde era cazul!), astept o reactie ferma inca o data de la fiecare, daca este interesat si doreste sa vina singur ori cu jumatatea, copil etc. Sunt bineveniti si non-freediveri, in special scubadiveri care vor un Egipt in mai si poate chiar sa incerce un pic de apnee dar nu au curajul sa o spuna!

http://www.komsitravel.ro/charter-eg...port_2435.html

revin cu o oferta concreta si deadline cand ar trebui sa facem plata la care astept inscrieri ferme.

Comment

eu voi veni cu siguranta, o sa vin singur
                          pretul de 400 Eur/ persoana mi se pare ok
                          deci confirm participarea pentru plecare in 15 mai

Comment

Si eu pe lista de AIDA** si AIDA*** si pt Egipt! Vin singur

Comment

.....
                              Last edited by Sergiu; 08-04-10, 22:57.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 95 at 14:20 on 18-05-19.

No user is online now.
                              Working...
                              X