Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mares Nemo Wide 2

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Mares Nemo Wide 2

Va salut,

Intentionez sa-mi iau un computer de scufundari din gama low cost.
    Fac maxim 20 de scufundari pe an si nu se justifica unul mai scump de 200euro plus transport (parerea mea).

Cel mai mult imi place NemoWide2, dar in gama de pret se incadreaza si Cressi Leonardo, Mares Puck si Suunto Zoop Novo.
    La scubastore.com si decathlon.it costa 200euro.

Este cineva prin zona care foloseste acest aparat si poate scrie impresiile?
    Ma intereseaza in mod special fiabilitatea si durata de viata a bateriei.

Va multumesc,

Adrian Stefan

Last edited by minitehnicus; 17-10-17, 22:36.

Salut, nu stiu cum este Nemo Wide, insa toate computerele Mares care mi-au trecut prin mana, si ma refer Nemo Excel, M1, Puck mi s-au parut niste porcarii. Eu as alege Zoop in locul tau. Dar asta este parerea mea.

Comment

OK... am si Excel, si Wide.

Excel-ul are ca dezavantaj major faptul ca utilizatorul nu prea poate sa-i schimbe bateria. Am incercat faza asta si m-a cam costat, ca a trebuit inlocuita partea electronica. Si e mai complicat sa il trimit la service (asta din punctul meu de vedere) de-aici din Romania pentru ca Ramiro nu mai este distribuitor Mares. Display-ul e cam mic, daca esti din categoria celor care vor cifre mari pe afisaj. In plus, nu stie switch de gaze in timpul scufundarii. Mie mi-a fost OK, in momentul asta il am ca si computer de backup. Are nevoie de o schimbare de baterie, dar cred ca mai dureaza o vreme pana ajung sa ma scufund iar... asa ca schimbul de baterie mai poate sa astepte.

Wide-ul nu are nici unul dintre dezavantajele de mai sus.

Poti sa-i schimbi singur bateria, asa ca nu ai probleme cu durata de viata a bateriei. O baterie noua CR2450 este 13,90 lei (Varta) la F64, 9,64 lei la eMag (Duracell) si tot la eMag blisterul cu 2 baterii Varta este 12,85 lei. Tot ce ti-ar mai trebui ar fi cateva capacele si niste garnituri de rezerva pentru cazul cand le deteriorezi pe cele originale cand schimbi bateria. Eu le-am luat de pe scubaland.co.uk.

Este capsulat, deci chiar daca intra apa in compartimentul bateriei te doare la basca. Scoti apa, cureti compartimentul cu apa distilata si gata.

Are afisaj mare, bun si pentru cei care au vederea mai slaba (o sa-l apreciezi odata cu inaintarea in varsta... ).

Stie si switch de gaze (pana la 3 amestecuri) pe timpul scufundarii, dar doar nitrox, nu si trimix (daca stia si trimix trecea in gama de computere tehnice).

Ca fiabilitate... ce sa zic, anul asta l-am imprumutat fara sa stiu unui prieten care s-a dus sa faca un curs la Belis. Am ras cu lacrimi cand l-am auzit pe respectivul prieten ca m-a sunat cu un aer spasit si mi-a zis ca a descoperit computerul dupa o scufundare, intr-una din labele pe care le avea imprumutate de la mine. Si ca ii afiseaza ceva aiurea pe display. Il imprumutasem fara sa stiu. Tipul a adus echipamentul inapoi, am vazut ca bateria era gata, am inlocuit bateria computerului pe loc si... surpriza! computerul era in mintile lui, functiona ca la-nceput. Acu' nu stiu, poate tipul n-o fi calcat chiar pe el...

Ce mi-a placut la ambele Mares este ca ai si mod "fast ascent". Adica iti permite (pe riscul propriu, si trebuie sa stii ce faci!) sa iti continui scufundarile chiar si daca ai facut o iesire de urgenta. Nu te penalizeaza ca Suunto, de exemplu, la care daca ai facut o iesire de urgenta mai poti sa-l folosesti doar in mod bottom timer pentru urmatoarele 24 de ore. Asta-i un pitic de-al meu de pe creier: daca eu am hotarat ca pot sa fac un fast ascent fara riscuri, ce te bagi tu computer sa imi spui ce sa fac in urmatoarele 24 de ore?!? Si daca ma pun in pericol printr-un fast ascent, nu sunt atat de nebun incat sa ma mai scufund pana nu sunt "on the safe side".

Mares foloseste algoritmul RGBM pentru a calcula saturatia tesuturilor... acu' nu stiu daca o fi bun sau rau, altii folosesc alti algoritmi. Unii-l numesc in ras "Really Good Bends Model". Poate pentru ca-i mai putin conservativ ca altele. Dar poti sa setezi cat de conservativ vrei sa fie, atat la Excel cat si la Wide.

OK... poate mai sunt si altii pe-aici ca sa-ti spuna ce stiu si ce nu stiu sa faca Leonardo, Puck si Zoop Novo. Doar ca eu am fugit de toata gama Suunto din motivul amintit mai sus - faptul ca dupa un fast ascent astea devin aproximativ inutile timp de 24 de ore. Suunto sunt buni pe echipament de munte - busole, ceasuri "triplu senzor". Ca si fabricanti de computere de scufundare nu-mi plac, dar repet, asta-i o opinie personala.

Hint: poti sa cauti pe net manualele de la Wide, Leonardo si Novo si sa faci o comparatie intre ce stiu ele.
      Last edited by MadWolf; 25-10-17, 16:10.

Comment

Cred ca sunt niste erori aici. Suntoo nu intra in in modul protectiv ca urmare a unei ascensiuni rapide niciodata. Si nici la ratarea unui safety stop. Asta este numai in cazul in care ratezi stopuri de deco. Atat. Si este logic sa se opreasca pentru ca nu mai are nicio baza in a-ti calcula saturarea cu azot tinand cont de scufundarile anterioare. Sa nu se supere MadWolf pe mine, dar faptul ca un computer, dupa ratarea unui deco stop, la scufundarea urmatoare incepe in comp mode fara a respecta un interval de desaturare, este un bullshit comercial. Si extrem de periculos dealfel. Computerele REC de la Suntoo folosesc, la fel, RGBM ca si algoritm. Ce este enervant la ele este ca nu dau decompresie secventiala, ci iti dau tot stopul la 5m. Insa asta fac toate computerele REC, din ce am vazut eu.
        Last edited by sors; 15-11-17, 11:11.

Comment

Va multumesc tuturor ca v-ati facut timp sa raspundeti.

Pana am mai frecat internetul in cautare de informatii, Nemo Wide a iesit din oferte, probabil e in EOL si urmeaza sa scoata "Noul Nemo Wide".
          Dupa cateva zile, am prins la lichidare de stoc Mares Puck Pro la pretul de 108 euro.
          Pretul era prea bun ca sa nu-l iau.

Nu sunt prea entuziasmat, dar e nou si este.
          Probabil ca dupa sezonul de anul viitor o sa ajunga pe mana copilului.

Comment

Felicitari pentru achizitie si sa-l folosesti cu placere. Este un computer solid, nu se strica usor. Pe mine ma enerveaza ca este ultraconservator si ca are un buton unica care te umple de nervi. Oricum ar fi este mai bine sa ai computer decat sa nu ai

Comment

Originally posted by sors View Post
              Cred ca sunt niste erori aici. Suntoo nu intra in in modul protectiv ca urmare a unei ascensiuni rapide niciodata. Si nici la ratarea unui safety stop. Asta este numai in cazul in care ratezi stopuri de deco. Atat. Si este logic sa se opreasca pentru ca nu mai are nicio baza in a-ti calcula saturarea cu azot tinand cont de scufundarile anterioare. Sa nu se supere MadWolf pe mine, dar faptul ca un computer, dupa ratarea unui deco stop, la scufundarea urmatoare incepe in comp mode fara a respecta un interval de desaturare, este un bullshit comercial. Si extrem de periculos dealfel. Computerele REC de la Suntoo folosesc, la fel, RGBM ca si algoritm. Ce este enervant la ele este ca nu dau decompresie secventiala, ci iti dau tot stopul la 5m. Insa asta fac toate computerele REC, din ce am vazut eu.
              Nici o suparare! Recunosc deschis, n-am inteles din manuale ca intra in mod bottom timer doar daca ai ratat un deco stop. Cred ca nu mi-au picat ochii in manualele lor acolo unde trebuia, sau cine stie... ca de studiat comparativ, le-am studiat cand am decis ce sa-mi cumpar.

Comment

Daca este cineva interesat, este din nou Mares PuckPro la reducere, la 99euro la scubastore.com.

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 64 at 17:44 on 26-10-17.

No user is online now.
                Working...
                X