Announcement

Collapse
No announcement yet.

GoPro Hero 3+ Black Edition

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• GoPro Hero 3+ Black Edition

Am cumparat camera acum 2 zile. Primul GoPro ( nu pot sa fac comparatie cu Hero 3 ). Primele impresii : calitate impresionanta video pentru cat de mica e .
    Am fost ieri in piscina sa fac un test ( cu maner telescopic de 80 cm ). Am filmat 1 ora , in diferite formate . Bateria tine fara probleme (aveam 2 liniute ramase din 3 ).
    La 1080p , 60fps wide fara protune, calitate super buna (nu e nevoie de corectii software ) - evident piscina 3.5 m, lumina foarte buna.
    Modul Protune, white-balance setat la cam-raw foarte, foarte flexibil. In post-procesare se poate seta balansul de alb si se pot face corectii. ( in GoPro studio, nu e nevoie de alte softuri scumpe, desi e compatibil cu suita Adobe ).

Pentru diving trebuie neaparat fie maner telescopic fie suport, altfel e foarte dificil sa tii camera nemiscata. (Pentru suport in afara de SRP + Sola, am gasit ceva ieftin si bun inclusiv lumini video, urmeaza review ). Ma gandesc ca ar merge foarte bine si un trepied pentru scene panoramice, sau monopod infipt in nisip acolo unde se poate. Pentru filtre inca studiez SRP sau Polar Pro.
    Din experienta limitata in piscina, nu prea e necesar LCD-ul pentru ca unghiul e foarte larg (mai ales in Superview ). Se poate filma la 2.7k si apoi crop si stabilizare la 1080p.
    Optiunea Low-light e inutila pentru ca reduce fps-urile de la 60 la 30 in conditii de lumina scazuta.
    Softul de android foarte usor de folosit, n-am avut nici o problema de conexiune. Preview-ul are lag (1,1.5s ) dar e util pentru incadrare.
    Meniul nu mi s-a parut complicat (am experienta mare la butoane ).
    Va recomand folosirea unui incarcator de telefon USB (min 1A ) fata de PC (USB-ul e limitat la 500mA). Se incarca mult mai repede.
    In rest nu s-a blocat (am facut vreo 3-4 ore de filmare ) pentru a cicla acumulatorul. Nu am observat probleme cu incalzirea excesiva. ( am inteles ca Hero 3 avea problemele astea ).
    Carcasa Hero 3+ e testata pentru 40m fata de cea Hero 3 de 60m.
    LCD BacPac si Battery BacPac vin cu carcasa de Hero 3 (60m ) inclusa in pachet asa ca probabil o sa iau unul din ele si o sa folosesc carcasa de Hero3 . In rest accesoriile sunt compatibile.
    Atentie la filtre UW, acestea nu sunt universale (difera lentila carcasei de 3 si 3+).
    De pe PC cu Hero 3+ conectat prin USB nu se pot sterge clipurile/pozele. Descarcati in PC si formatati cardul din meniu ( e indicat oricum sa formatati cardul cu camera fata de PC ). De pe aplicatia Android merge sters individual orice clip.
    Camera mea a venit cu firmware 1.04 (ultimul ). Oricum e usor de facut update. Seria la a mea e 0913. Din ce am citit problema cu "focus-ul" (detalii mai jos ) apare cam la toate seriile . Doar cele trimise inapoi si "reglate" in urma plangerilor utilizatorilor au focusul similar cu Hero 3.
    La primul firmware au fost probleme cu supra-compresia pozelor si calitate slaba. Firmware-ul 1.04 a rezolvat problema.
    P.S. Garantie se asigura doar daca ai factura ,deci aveti grija cu E-bay, ocazii.ro sau dealeri neautorizati.

ATENTIE :

1.
    Am citit in ultimele zile foarte mult pe net despre Hero 3+. Sunt niste diferente fata de Hero 3 si asta duce la anumite "probleme" sau "neplaceri" cu Hero 3+.
    La Hero 3+ focusul camerei este setat mult mai aproape fata de Hero 3. Sunt 2-3 topicuri pe forumuri de profil cu 100+ pagini in care se discuta despre asta.
    La Hero 3+ focusul e setat pana in 5-7 metri ( pentru prim-plan), in anumite situatii fundalul apare blurat (sau out of focus fata de Hero 3). Si la camera mea am observat asta .
    GoPro nu considera asta un defect. Ei spun ca au optimizat focusul pentru prim-planuri si si scene de actiune in care subiectul e pana in 7-10 metri. Evident focusul la infinit are probleme. Din ce am citit pe forum daca se face plangere la support (insotita de poze ) se accepta inlocuirea camerei cu una ce focuseaza bine la infinit.
    So poate regla focusul si fara a trimite camera la producator(evident cu pierderea garantie ). Nu trebuie desfacuta camera se scoate doar inelul protector si se strange lentila cu un patent, 1-2 mm. (gasiti filme pe youtube ) .

2.
    Multe probleme au aparut datorita utilizarii de carduri microSD de 2 lei. Anul trecut cu Hero 3 au fost probleme mari cu Sandisk Ultra (nu e chiar clasa 10,sau sunt diferente de calitatea in productie ).
    Trebuie utilizate carduri ce apar pe lista de compatibilitate GoPro (o gasiti pe site-ul lor ). Eu am folosit un Sandisk Ultra 32 Gb( asta aveam prin casa, o sa comand un Lexar ) si nu am avut probleme, dar am inteles ca pentru cardurile Sandisk se limiteaza din firmware la max 35mb/s.

3.
    In rest daca vreti sa faceti post-procesare pe PC/Mac va trebuie o configuratie foarte buna pentru ca dureaza ore conversia,etc (2.7k, 1080p) pentru clipuri relativ scurte. (10-20 min ) sau rabdare maxima. Si HDD-uri fara numar. O ora de filmare fullHD e in jur de 15-20 Gb, cu protune probabil mai mult.

Cam asta ar fi un mic review, pe masura ce bag camera la apa "adevarata" revin cu impresii.

eu la snorkeling folosesc go pro si pot sa spun ca sunt multumit o camera ok pentru pretul de achizitie am filmat cu ea in grecia si am fost multumit

Comment

Originally posted by catalingr View Post
      eu la snorkeling folosesc go pro si pot sa spun ca sunt multumit o camera ok pentru pretul de achizitie am filmat cu ea in grecia si am fost multumit

Corect. Pana in 10-15 metri in apa limpede cu filtre eventual e mai mult decat ok. Sub 15m fara 4000-6000 lumeni lampi cu unghi min 100 grade iti pierzi timpul cu editarea degeaba,
      In 2017 sunt alternative foarte competitive la 20% extra pret fata de GoPro. ( Sony Mirorless a6000 (16-55mm) + carcasa subacvatica Meikon ~ 500-700 $ de exemplu),

Comment

What's Going On

Collapse

There is currently 1 user online. 0 members and 1 guests.

Most users ever online was 51 at 23:06 on 17-10-17.

No user is online now.
      Working...
      X